Korzystaj z klimatyzacji zawsze zgodnie z zasadą pięciu minut. Dlaczego?

Klimatyzacja to jeden z najmniej skomplikowanych, a zarazem najbardziej przydatnych, układów w aucie. Warto jednak wiedzieć, jak korzystać z niej tak, by nie narazić się na choroby i przedłużyć jej żywotność. Przyda się tu stosowanie do zasady 5 minut.

Warto wiedzieć, jak korzystać z klimatyzacji, by np. nie narazić się na choroby.
Warto wiedzieć, jak korzystać z klimatyzacji, by np. nie narazić się na choroby.Jan Guss-GasińskiINTERIA.PL

Klimatyzacja samochodowa to niezwykle istotne udogodnienie, które zapewnia komfort termiczny w czasie podróży, niezależnie od warunków atmosferycznych na zewnątrz. Aby w pełni zrozumieć jej działanie oraz dowiedzieć się, jak bezpiecznie z niej korzystać, warto przyjrzeć się bliżej kilku kluczowym aspektom tego układu.

Klimatyzacja - zasady działania

Podstawowym zadaniem klimatyzacji w aucie jest obniżenie temperatury wewnątrz pojazdu oraz kontrolowanie poziomu wilgotności powietrza. Działa ona na zasadzie obiegu zamkniętego, w którym czynnik chłodniczy krąży pomiędzy różnymi elementami systemu. Proces zaczyna się od sprężarki, która podnosi ciśnienie i temperaturę czynnika chłodniczego. Następnie gorący, sprężony gaz trafia do skraplacza, gdzie oddaje ciepło do otoczenia i skrapla się do postaci cieczy. Płynny czynnik chłodniczy przepływa do osuszacza, który usuwa z niego wilgoć i zanieczyszczenia.

Następnie czynnik chłodniczy przechodzi przez zawór rozprężny, gdzie jego ciśnienie gwałtownie spada, co powoduje obniżenie temperatury. Schłodzony, niskociśnieniowy gaz przepływa przez parownik, gdzie absorbuje ciepło z wnętrza pojazdu, co skutkuje obniżeniem temperatury powietrza wewnątrz samochodu. Na koniec, schłodzone powietrze jest rozprowadzane przez nawiewy, zapewniając przyjemny chłód w kabinie.

Jak korzystać z klimatyzacji?

Bezpieczne korzystanie z klimatyzacji samochodowej wymaga przestrzegania kilku ważnych zasad. Przede wszystkim, warto regularnie serwisować system klimatyzacji, co obejmuje uzupełnianie czynnika chłodniczego, wymianę filtrów oraz kontrolę szczelności układu. Zaniedbanie tych czynności może prowadzić do spadku wydajności klimatyzacji, a w skrajnych przypadkach nawet do jej awarii.

Podczas korzystania z klimatyzacji, należy unikać ustawiania zbyt niskiej temperatury w porównaniu do temperatury zewnętrznej. Zaleca się, aby różnica ta nie przekraczała 6-8 stopni Celsjusza. Zbyt duże różnice temperatur mogą prowadzić do szoku termicznego organizmu. Dodatkowo, skrajne ustawienia klimatyzacji mogą powodować przesuszenie powietrza w kabinie, co może skutkować podrażnieniem dróg oddechowych i oczu.

Kolejną ważną kwestią jest właściwe ustawienie nawiewów. Strumień chłodnego powietrza nie powinien być skierowany bezpośrednio na ciało pasażerów, a zwłaszcza na twarz. Może to bowiem prowadzić do przeziębień, a nawet do poważniejszych problemów zdrowotnych, takich jak zapalenie zatok. Optymalnym rozwiązaniem jest skierowanie nawiewów ku górze, co pozwala na równomierne rozprowadzenie chłodnego powietrza po całym wnętrzu pojazdu.

Warto również pamiętać, że klimatyzacja nie jest jedynym sposobem na schłodzenie wnętrza samochodu. Przed rozpoczęciem podróży w upalne dni, dobrze jest przewietrzyć samochód, otwierając wszystkie drzwi na kilka minut. Pozwoli to na usunięcie nagromadzonego gorącego powietrza i ułatwi pracę klimatyzacji. W trakcie jazdy można także korzystać z wentylacji, ustawiając tryb obiegu powietrza na zewnętrzny, co pozwoli na dostarczanie świeżego powietrza do kabiny. Nie warto chłodzić auta na postoju, lepiej przed wyruszeniem w drogę otworzyć wszystkie szyby i bagażnik i włączyć maksymalny nawiew na szybę - w ten sposób gorące powietrze zostanie "wydmuchane" z wnętrza auta.

Klimatyzacja zasada 5 minut

Z kolei zbliżając się do celu podróży warto zastosować zasadę 5 minut - wyłączyć klimatyzację (ale nie nawiew) przed zatrzymaniem auta, aby temperatura wewnątrz zbliżyła się do tej zewnętrznej, co pozwoli na uniknięcie szoku termicznego. Nie mniej ważne jest też to, że osuszacz będzie miał więcej czasu na usunięcie wilgoci z kanałów wentylacyjnych, co zapobiegnie powstawaniu pleśni oraz grzybów.

Mężczyzna uszkodził głową przednią szybę w aucie. Policja publikuje nagraniePolicjaPolicja