Kontrolka auto z kluczykiem. Co robić, gdy się zaświeci albo mruga?
Mocniejsze bicie serca kierowców wywołują nie tylko ceny na stacjach benzynowych, ale także świecące się kontrolki na desce rozdzielczej. Może trochę spokojniejsi jesteśmy, gdy są one pomarańczowe, ale czerwone praktycznie zawsze oznaczają konieczność konsultacji z mechanikiem. Sprawdź, od czego jest kontrolka auta z kluczykiem i co zrobić, gdy się zaświeci lub mruga.
Kontrolki w samochodach zostały rozmieszczone w taki sposób, by kierowca nie miał najmniejszego problemu z ich zauważeniem, a także by mrugające diody nie zmuszały go do odwracania wzroku od drogi. Każda kontrolka w naszym pojeździe zapali się w tym samym miejscu — na desce rozdzielczej. W wielu przypadkach uaktywnieniu jakiejkolwiek kontrolki towarzyszy dźwięk ostrzegawczy.
W zależności od modelu samochodu kontrolka auta z kluczykiem może wyglądać różnie. Ogólnie producenci tworzą indeksy w taki sposób, by kierowca od razu mógł poznać wstępną diagnozę bez konieczności szukania informacji w książce serwisowej czy w internecie. Oprócz kontrolki auta z kluczykiem na desce rozdzielczej możemy zauważyć również samochód połączony z kłódką (zamkniętą lub otwartą). Znaczenie obu tych symboli jest takie samo.
Najczęściej kontrolka auta z kluczykiem świeci się na pomarańczowo. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest sygnalizacja awarii immobilizera. Jest to system, który elektronicznie blokuje zapłon, jeśli kierowca będzie próbował odpalić samochód np. podrobionym kluczykiem.
Zapalona kontrolka auta z kluczykiem może oznaczać:
- uszkodzony odbiornik systemu immobilizera,
- rozkodowanie kluczyka od auta,
- rozładowanie baterii w kluczyku.
Te usterki nie wiążą się z niezwykle drogimi naprawami, ale uniemożliwią jazdę pojazdem.
Wymienione wcześniej problemy sygnalizuje żółta lub pomarańczowa kontrolka auta z kluczykiem. Jednak w niektórych przypadkach na desce rozdzielczej możemy ujrzeć diodę w kolorze czerwonym. Czy jest to sygnał poważniejszej awarii? Na szczęście raczej nie. W niektórych modelach samochodów po wyłączeniu zapłonu może na desce rozdzielczej pojawić się taki znak. Jeśli po kilku sekundach zniknie, a auto działa normalnie — nie ma się czym martwić.
Jeśli czerwona kontrolka auta z kluczykiem włączy się przed uruchomieniem silnika lub w trakcie jazdy, wtedy może to być sygnał poważniejszej awarii immobilizera.
Najłatwiejsze do rozwiązania są problemy wygenerowane przez kluczyk. W przypadku rozładowanej baterii wystarczy ją wymienić, a jeśli doszło do jego rozkodowania, to trzeba udać się do serwisu, gdzie zostanie ponownie zakodowany. W obu przypadkach odpalenie samochodu będzie również możliwe z wykorzystaniem kluczyka zapasowego.
Gdy powyższe rozwiązania nie pomogą, jazda pojazdem może być niemożliwa. Jeśli doszło do uszkodzenia centralki immobilizera, system nie pozwoli na zapłon silnika. Konieczna będzie naprawa lub wymiana odbiornika systemu. W takim przypadku zadziała antywłamaniowa funkcja immobilizera, a nasz samochód będzie uziemiony.
Zobacz także:
Jak skasować check engine bez komputera? Prosty sposób
Android Auto bezprzewodowo. Jak połączyć telefon bez kabla?
Obowiązkowe wyposażenie samochodu 2023. Dwie rzeczy, które trzeba mieć