Reklama

Koniec z naklejkami kontrolnymi na szybę i kartą pojazdu. Ale będą nowe

Wkrótce nie trzeba będzie na szybie wozić tzw. naklejki kontrolnej (z numerem rejestracyjnym samochodu). To dobra wiadomość. Zła jest taka, że zupełnie inne przepisy spowodują, że wkrótce trzeba będzie naklejać inne naklejki, umożliwiające wjazd do centrów miast.

Rezygnację z dystrybucji nalepki kontrolnej do wydanych blankietów dowodów rejestracyjnych i pozwoleń czasowych przewiduje projekt rozporządzenia opublikowany w poniedziałek.

Chodzi o rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków dystrybucji blankietów dowodów rejestracyjnych i pozwoleń czasowych.

Od 4 września koniec naklejki z numerem rejestracyjnym

Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu, według nowego brzmienia upoważnienia nie określa się warunków dystrybucji naklejki kontrolnej w związku z rezygnacją z jej wydawania od 4 września 2022 r. na podstawie przepisów "pakietu deregulacyjnego". 

Nalepka kontrola to po prostu naklejka z numerem rejestracyjnym, którą należało nakleić od wewnątrz na przednią szybę. Kosztowała ona 18,50 zł. Tyle musiał zapłacić kierowca rejestrujący samochód. 

Reklama

Dużym problemem było również usunięcie starej naklejki, z poprzednim numerem rejestracyjnym.

Koniec karty pojazdu

Warto również dodać, że "pakiet deregulacyjny" przewiduje, że od 4 września 2022 roku nie będzie wydawana również karta pojazdu. W efekcie zarejestrowanie samochodu będzie tańsze o 94,5 zł (18,5 zł - nalepka, 1 zł opłata ewidencyjna i 75 - karta pojazdu).

Niestety, natura nie znosi pustki i nalepka kontrolna zostanie wkrótce zastąpiona nalepką dla pojazdów uprawnionych do wjazdu do strefy czystego transportu. 

31 marca Minister Klimatu i Środowiska podpisał rozporządzenie w tej sprawie.

Będą nowe naklejki na przednią szybę samochodu. Tym razem ekologiczne

Naklejka ma mieć wzór ośmiokąta - przypominającego znak STOP - w kolorze zielonym. Na górze nalepki znajdować się ma informacja z rokiem produkcji pojazdu. Poniżej tej informacji po lewej stronie znajdować się będzie z kolei oznaczenie odpowiadające rodzajowi paliwa, jakim jest napędzany pojazd. Przykładowo dla  benzyny określono znak P; dla oleju napędowego - D; mieszanki (paliwo-olej) - M; gazu płynnego (propan-butan) - LPG; gazu ziemnego sprężonego (metan) - CNG; wodoru - H; a dla pojazdu zasilanego energią elektryczną - EE. 

W dolnej połowie naklejki będzie z kolei uwidoczniony numer rejestracyjny pojazdu, a nad nim - nazwa gminy, która wydała nalepkę. A to oznacza, że wjeżdżając to różnych stref czystego transportu powinniśmy mieć nalepkę z każdej z nich...

Nalepka umieszczana będzie w lewym dolnym rogu przedniej szyby pojazdu. Sposób wydawania naklejek określi z kolei rada gminy w uchwale, w której ustanowi strefę czystego transportu. Koszt ma wynosić 5 zł.

***

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy