Klimatyzacja w samochodzie słabo chłodzi. Co robić?

Podczas upalnych dni klimatyzacja w samochodzie odgrywa kluczową rolę, choć nie zawsze działa wydajnie. Przerwy w jej działaniu, głośna praca i brzydki zapach, który wydobywa się z wentylatorów to sygnały, że układ chłodzenia działa źle. Przyczyny tego problemu mogą być różne, dlatego warto wiedzieć, co robić, gdy klimatyzacja w samochodzie słabo chłodzi.

Jak działa klimatyzacja w samochodzie?

Układ klimatyzacji w samochodzie jest układem zamkniętym składającym się z kilku elementów. Całość dzieli się na dwie części - wysokiego i niskiego ciśnienia. Wewnątrz układu krąży czynnik klimatyzacji, który odpowiada za chłodzenie powietrza dostającego się przez układ wentylacji do kabiny samochodu.

W pierwszym etapie kompresor klimatyzacji spręża gazowy czynnik chłodniczy, co powoduje podniesienie jego temperatury i ciśnienia. Następnie gaz trafia do skraplacza, gdzie dochodzi do obniżenia temperatury czynnika i zmiany stanu skupienia z gazowego w ciekły. W takiej postaci czynnik płynie przewodami do osuszacza, w którym znajduje się filtr odpowiedzialny za usuwanie wilgoci i zanieczyszczeń mechanicznych z układu.

Reklama

Kolejnym etapem jest rozprężenie czynnika. Następuje to w zaworze rozprężającym. Towarzyszy temu spadek temperatury ciśnienia oraz zmiana stanu skupienia w gazowy. W ten sposób powietrze zostaje schłodzone.

Klimatyzacja słabo chłodzi? Czas na przegląd

Upały przypominają wielu kierowcom o klimatyzacji w samochodzie. Często zdarza się, że nie jest ona sprawna. Zazwyczaj winę za to ponosi niski poziom czynnika w układzie.

Podczas normalnej eksploatacji rocznie ubywa w sposób naturalny około 10-15 proc. czynnika. Po kilku latach klimatyzacja może być już mało wydajna i nie wystarczy do zapewnienia przyjemnego chłodu w największe upały.

W związku z tym warto udać się na przegląd klimatyzacji, który pozwoli na wykrycie ewentualnej nieszczelności w układzie, a także na sprawdzenie, jaka ilość czynnika chłodzącego w nim pozostała.

Co robić, gdy klima w aucie słabo chłodzi? Czas na ozonowanie i odgrzybianie

Klimatyzacja samochodowa jest wrażliwym układem, dlatego trzeba pamiętać o regularnym czyszczeniu układu - odgrzybianiu. Istnieje kilka podstawowych metod czyszczenia klimatyzacji w samochodzie. W większości przypadków proces ten wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu.

Najpopularniejsze sposoby odgrzybiania klimatyzacji w samochodzie to:

  • ozonowanie,
  • dezynfekcja metodą piankową,
  • czyszczenie klimatyzacji za pomocą ultradźwięków,

Ozonowanie polega na umieszczeniu ozonatora wewnątrz samochodu przy włączonej klimatyzacji z funkcją obiegu zamkniętego. Urządzenie wywarza ozon, którzy przy pomocy promieni UV rozprowadzany jest wewnątrz układu. Działaniu ozonu poddana jest nie tylko klimatyzacja, ale również cała tapicerka z podsufitką. Czyszczenie układu klimatyzacji tą metodą nie jest drogą usługą. Jej koszt waha się od 50 do 120 złotych.

Dezynfekcja metodą piankową to najtańszy sposób na odgrzybianie klimatyzacji w samochodzie. W tym przypadku potrzebny nam będzie jedynie preparat grzybobójczy w sprayu. Taki zestaw składa się z puszki z pianką czyszczącą i długiego przewodu służącego do aplikacji. Czyszczenie klimatyzacji metodą piankową można wykonać na dwa sposoby - przez kanały nawiewowe znajdujące się w komorze silnika lub od wnętrza kokpitu. Rozwiązanie to nie jest jednak idealne ze względu na niską skuteczność działania.

Odgrzybianie klimatyzacji za pomocą ultradźwięków polega na wstawieniu do wnętrza auta urządzenia emitującego fale o częstotliwości około 1,7 MHz. Jednocześnie drugi moduł rozpyla płyn dezynfekujący, który jest rozbijany przez dźwięki na pojedyncze cząsteczki. Mogą one łatwo przedostać się do wnętrza układu klimatyzacji.

Zobacz także:

Auto jak piekarnik. Jak radzić sobie z upałem w samochodzie? Proste triki

To najwyższa pora na serwis klimatyzacji. Pędź do mechanika, bo pożałujesz

Mandat za włączenie klimatyzacji. Kiedy policjant może sięgnąć po bloczek

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: klimatyzacja samochodowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy