Jak sprawdzić wartość rynkową samochodu do rozliczenia PCC-3?
Oprac.: Tomasz Wróblewski
Zakup używanego samochodu wiąże się z obowiązek zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-3). Do rozliczenia podatku od wzbogacenia niezbędne jest sprawdzenie wartości samochodu. Jak to zrobić? Kto jest zwolniony z płacenia podatku od kupna auta oraz jakie kary grożą za brak deklaracji PCC-3?
Podpis do zdjęcia: Wartość rynkowa samochodu jest możliwa do oszacowania na kilka sposobów
Spis treści:
Co to jest wartość rynkowa samochodu?
Wartość rynkowa samochodu to kwota określająca realną wartość pojazdu dla kupującego lub sprzedającego. Jest bardzo ważna z punktu widzenia ubezpieczycieli, którzy na jej podstawie ustalają wysokość składki OC i AC. To także najważniejsza kwota w deklaracji PCC-3 przy rozliczeniu podatku od czynności cywilnoprawnych.
W ustalaniu wartości rynkowej samochodu bierze się pod uwagę kilka głównych czynników. Do najważniejszy z nich należą:
- marka,
- model,
- rodzaj nadwozia,
- wersja,
- rok produkcji,
- przebieg,
- rodzaj i pojemność silnika,
- rodzaj paliwa,
- stan wizualny,
- wyposażenie.
Jak sprawdzić wartość rynkową samochodu do rozliczenia PCC-3?
Urzędnicy przy weryfikacji średniej wartości zwykle posługują się katalogami, w których zapisana jest wartość dla danej marki samochodu, jego rocznika, pojemności silnika i przebiegu. W podobny sposób działają firmy ubezpieczeniowe.
Darmowa wycena używanego samochodu jest możliwa dzięki bezpłatnym serwisom online, które oferują usługi typu: kalkulator, cennik lub katalog.
Kalkulator działa na zasadzie porównywarki, która zestawia ceny poszczególnych aut z ogłoszeń sprzedażowych w internecie, na podstawie takich parametrów jak: marka, model, rok produkcji, przebieg, wyposażenie czy rodzaj i pojemność silnika.
Eurotax i Info-Ekspert to najbardziej znane firmy, które udostępniają katalogi samochodów wraz z ich wartościami rynkowymi. Bazy danych są aktualizowane na bieżąco, a dostęp do nich jest bezpłatny. Wystarczy wpisać w kalkulator podstawowe dane pojazdu. To najprostszy sposób, aby sprawdzić wartość rynkową samochodu.
Co to jest deklaracja PCC-3? Termin i sposób rozliczenia
Deklaracja PCC-3 dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych. Kryje się za nim opłata, którą musimy uregulować w urzędzie skarbowym po zakupie samochodu. Podatek musi zapłacić każdy, kto nabył pojazd, którego wartość przekroczyła 1000 złotych. Należy opłacić go jeszcze przed rejestracją samochodu - w terminie 14 dni od momentu podpisania umowy kupna-sprzedaży.
Obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 i zapłacenia podatku dotyczy sytuacji, kiedy nabywamy pojazd od osoby fizycznej. Wysokość podatku wynosi 2 proc. od wartości samochodu na podstawie średnich cen rynkowych.
Deklarację PCC-3 możemy złożyć na trzy sposoby:
- w formie drukowanej, dostarczanej do urzędu skarbowego osobiście lub listem poleconym,
- przez internet za pomocą skrzynki podawczej urzędu skarbowego,
- przez internet na skrzynkę podawczą urzędu skarbowego (e-deklaracja) z wykorzystaniem podpisu kwalifikowanego.
Podatek można opłacić w kasie urzędu albo przelewem. W przypadku przelewu musimy skorzystać z formularza w bankowości internetowej.
Kto jest zwolniony z podatku PCC-3?
Opłata podatku za zakup samochodu nie obowiązuje osób, które legitymują się orzeczeniem o znacznym albo umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Ze zwolnienia z PCC mogą też skorzystać osoby o lekkim stopniu niepełnosprawności, ale tylko w związku ze schorzeniami narządów ruchu.
Z podatku od czynności cywilnoprawnych zwolnione są również osoby, które kupiły samochód w salonie albo za granicą (płacą podatek akcyzowy). Ponadto osobnego podatku od nabycia auta nie zapłacimy, jeśli osoba, od której kupujemy pojazd jest w stanie udokumentować transakcję fakturą. Taką możliwość mają zarówno przedsiębiorstwa wyprzedające swój majątek, legalnie działający handlarze, czy osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.
CZYTAJ TEŻ: Podatki, o których mogłeś nie słyszeć
Brak deklaracji PCC-3 od kupna samochodu. Jakie kary grożą?
Osoba, która w ciągu dwóch tygodni od kupna samochodu nie zapłaci podatku, będzie podejrzana o popełnienie przestępstwa albo wykroczenia skarbowego. Konsekwencje, jakie poniesiemy w związku z brakiem deklaracji PCC-3, zależą od sposobu wykrycia przewinienia. Najwyższą karą jest dwudziestokrotność minimalnego wynagrodzenia. To oznacza kwoty od 301 do nawet 60 200 zł.
Warto tu uspokoić spóźnialskich. Kilkudniowe spóźnienie zwykle nie jest karane grzywną, jeśli wskaże się racjonalny powód i poda okoliczności takiej sytuacji. Należy wtedy złożyć PCC-3 z tzw. czynnym żalem. Dokument ten można dostarczyć na piśmie osobiście, bądź elektronicznie za pośrednictwem skrzynki e-PUAP.
***