Jak przerejestrować auto bez zmiany tablic?

Przerejestrowanie auta wciąż budzi wiele wątpliwości i pytań wśród kierowców. Nowe przepisy zakładają, że każdy nowy właściciel musi wywiązać się z tego obowiązku. Brak wizyty w urzędzie w wyznaczonym terminie może słono kosztować. Jak przerejestrować auto bez zmiany tablic i ile to kosztuje?

Od 31 stycznia 2022 r. nabywca samochodu używanego zarejestrowanego w Polsce nie musi zmieniać tablic rejestracyjnych. Brak konieczności zmiany numerów rejestracyjnych nie oznacza jednak pominięcia formalności związanych z wydaniem nowego dowodu rejestracyjnego. Jak przerejestrować auto bez zmiany tablic?

Kiedy można przerejestrować auto bez zmiany tablic?

Rejestracja samochodu bez zmiany tablic była tak naprawdę możliwa od zawsze. Na rozwiązanie mógł zdecydować się tylko ten kierujący, który kupił pojazd pochodzący z tego samego powiatu lub gminy. Decydowały oznaczenia lokalizacyjne, czyli litery pojawiające się w numerze rejestracyjnym. 31 stycznia 2022 roku możliwość została rozszerzona. Od tego momentu nowi właściciele mogą przerejestrować auto z innej części Polski bez zmiany tablic.

Reklama

Jak przerejestrować auto bez zmiany tablic?

Aby zarejestrować samochód bez zmiany tablic, należy udać się do wydziału komunikacji odpowiedniego dla miejsca zamieszkania i wypełnić właściwy wniosek. Trzeba jednak pamiętać, że oznaczenia na tablicy nie mogą być uszkodzone i powinny być czytelne. Muszą wpisywać się także w aktualny obecnie wzór. Tablice rejestracyjne powinny mieć białe tło i symbole Unii Europejskiej. W innym przypadku urzędnik może odmówić przerejestrowania auta bez zmiany tablic.

Ile kosztuje przerejestrowanie auta bez zmiany tablic?

Przerejestrowanie samochodu bez zmiany tablic oznacza tańszą wizytę w wydziale komunikacji. Od 1 lipca 2023 r. przerejestrowanie auta zarejestrowanego już w Polsce z zachowaniem dotychczasowego numeru i bez wydania pozwolenia czasowego kosztuje 66,50 zł.

Oszczędność przy rejestracji pojazdu może zrujnować jednak nowy podatek od samochodów spalinowych, który zostanie wprowadzony w 2024 r. Wysokość stawki będzie uzależniona od poziomu emisji CO2. Oznacza to, że im pojazd będzie miał większą pojemność silnika oraz będzie starszy, tym droższe okażą się opłaty.

Ile jest czasu na przerejestrowanie auta?

Nowy właściciel pojazdu ma 30 dni na przerejestrowanie samochodu. Ten termin dotyczy zarówno pojazdów zakupionych w Polsce, jak i sprowadzonych z zagranicy.

Kara za nieprzerejestrowanie auta. Co grozi?

Kara za nieprzerejestrowanie samochodu jest przewidziana wyłącznie dla właścicieli samochodów sprowadzonego z Unii Europejskiej. Za niedopełnienie obowiązku grozi grzywna w wysokość od 200 do 1000 zł.

Zobacz także:

Popularny mit o łańcuchu w silniku. Mechanicy ostrzegają

Jeździsz tak? Nawet nie wiesz, że niszczysz silnik

Sprawdź dowód rejestracyjny. Brak przeglądu oznacza problemy i wysoki mandat

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przerejestrowanie samochodu | rejestracja samochodu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy