Reklama

Jak połączyć telefon z samochodem? Lepiej nie trzymaj smartfona przy uchu

Widok kierowcy trzymającego telefon przy uchu w trakcie jazdy jest, niestety, nadal częsty na polskich drogach. Wiele osób jest przekonanych, że rozmowa podczas prowadzenia samochodu nie ma żadnego wpływu na ich koncentrację i że policjanci nie zwracają na to uwagi. Grozi za to spory mandat, dlatego radzimy jak połączyć telefon z samochodem i uniknąć grzywny.

Dlaczego kierowca powinien połączyć telefon z samochodem?

Niewiele osób potrafi wykonywać w jednym czasie kilka czynności wymagających skupienia. 

Trzymanie telefonu przy uchu i prowadzenie samochodu skutecznie rozpraszają uwagę kierowcy stwarzając duże zagrożenie dla innych uczestników ruchu, a także pieszych.

Choć kierującemu może się wydawać, że prowadzi on samochód pewnie, w rzeczywistości jego reakcje na nagłe zdarzenia, jak dziecko wbiegające na przejście dla pieszych czy przejazd samochodu uprzywilejowanego na sygnale, są opóźnione.

Za jazdę z telefonem w ręku grozi także mandat. Według nowego taryfikatora kara wynosi 500 zł, a dodatkowo kierowca musi przygotować się na zapisanie na jego koncie aż 5 punktów karnych.

Reklama

Jak połączyć telefon z samochodem, aby nie łamać przepisów? Jest na to kilka sposobów.

Jak połączyć telefon z samochodem przez bluetooth?

Jeżeli radio w samochodzie obsługuje protokół bluetooth, można je sparować ze smartfonem. W tym celu wystarczy włączyć w telefonie komunikację bezprzewodową i znaleźć na ekranie komputera pokładowego funkcję "Dodaj telefon" lub "Dodaj urządzenie".

Sparowanie nadajnika i odbiornika następuje automatycznie i najczęściej zajmuje kilka sekund.

Jeżeli w zasięgu radia znajduje się kilka urządzeń z włączoną komunikacją, komputer wykryje je wszystkie. Należy ręcznie wybrać docelowy sprzęt, z którym zostanie nawiązane połączenie. 

Możliwe, że konieczne będzie wprowadzenie fabrycznego numeru PIN lub ciągu losowo wygenerowanych znaków.

Łączenie telefonu z samochodem przez bluetooth będzie wyglądało nieco inaczej w zależności od marki i modelu sprzętu. 

Szczegółowe instrukcje na ten temat znajdują się w instrukcji obsługi pojazdu. Dzięki łączności bluetooth można korzystać m.in. z funkcji głośnomówiącej.

Jak połączyć telefon z samochodem przez USB?

Aby połączyć telefon z samochodem przez USB, należy skorzystać z usługi Apple Car Play (w przypadku sprzętów firmy Apple) lub pobrać aplikację Android Auto dla telefonów z systemem Android.

Następnie wystarczy podłączyć smartfona za pomocą kabla ładowania do portu USB w samochodzie. Na ekranie komputera powinny pojawić się ikony z telefonu, w tym możliwość wykonywania połączeń.

Jak połączyć telefon z radiem w samochodzie?

Aby wykorzystywać radio w samochodzie do przekazywania dźwięku z telefonu, warto też użyć gniazda AUX. To rozwiązanie sprawdzi się w przypadku starszych samochodów, gdzie nie ma możliwości sparowania smartfona z komputerem za pomocą protokołów zdalnej komunikacji.

Gniazdo AUX wykorzystuje standardową wtyczkę Jack 3,5 mm, którą należy podpiąć do gniazda w samochodzie.

Nie jest to szczególnie wygodny sposób ze względu na dodatkowy kabel w kokpicie. Część kierowców decyduje się więc na zestaw słuchawkowy parowany przez bluetooth z telefonem. 

Nie wymaga on manualnej obsługi, dlatego korzystanie z niego jest w pełni zgodne z prawem.

Jest kilka sposobów na to, jak połączyć telefon z samochodem, a każdy z nich ma swoje wady i zalety. Warto sprawdzić kilka z nich, aby znaleźć rozwiązanie dopasowane do swoich potrzeb.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bluetooth | Smartfon

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy