Fotowoltaika do kampera. Czy to w ogóle zadziała?
Fotowoltaika to już nie tylko instalacje na dachach domów i bloków mieszkalnych. Panele słoneczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem również wśród właścicieli kamperów ze względu na niewyczerpalny dostęp do energii elektrycznej. Jak działa fotowoltaika w kamperze i ile kosztuje zestaw solarny?
Kamper podczas podróży pełni funkcję mobilnego domu na kołach. To pojazd wyposażony w łazienkę, a także niezbędny sprzęt, czyli lodówkę, kuchenkę, czajnik elektryczny, a nawet telewizor. Do ich zasilania niezbędna jest energia elektryczna, której pojazd ten nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować.
Nie dziwi więc fakt, że coraz większym zainteresowaniem cieszy się fotowoltaika do kampera. Działa w taki sam sposób jak panele słoneczne zamontowane na dachach budynków. Rozwiązanie to umożliwia wykorzystanie energii słonecznej do produkcji energii elektrycznej, która jest niewyczerpalna.
Na jednorazowej inwestycji w panele fotowoltaiczne w kamperze można sporo zaoszczędzić. Panele słoneczne do kampera nie wymagają ani paliwa, ani podłączenia do zewnętrznego źródła zasilania. Jest to nie tylko wygodny sposób na to, aby móc bez przeszkód korzystać z energii elektrycznej, ale również ekologiczne rozwiązanie.
Czytaj też: Sprytni kierowcy o tym wiedzą i nie zapominają. Szczególnie w taki upał
Koszt instalacji paneli fotowoltaicznych w kamperze może się różnić w zależności od kilku czynników, takich jak rodzaj paneli, stopień zaawansowania technologicznego, a także koszt montażu. W sprzedaży dostępne są kompletne zestawy fotowoltaiczne do kamperów wraz z instrukcją montażu. W ich skład wchodzą:
- akumulator,
- panel fotowoltaiczny,
- regulator ładowania akumulatora,
- przetwornica,
- przewody,
- złączki MC-4.
Najtańsze zestawy paneli fotowoltaicznych do kampera są dostępne już od 800 złotych. Ich mocy oscyluje w granicach 100-180W. Panele słoneczne do kampera o mocy ponad 200W to koszt ponad 1000 zł. Są i droższe zestawy fotowoltaiczne do kampera, które przekraczają często kwotę 3000 zł. Do tego dochodzi koszt montażu paneli fotowoltaicznych w kamperze.
Panele fotowoltaiczne do kampera można podzielić na dwa typy:
- monokrystaliczne - charakteryzują się wysoką wydajnością i estetycznym wyglądem. Są one najbardziej efektywne pod względem przekształcania energii słonecznej w energię elektryczną, jednak zazwyczaj są droższe.
- polikrystaliczne - mają nieco mniejszą wydajność niż panele monokrystaliczne. Są idealnym wyborem przy ograniczonym budżecie. Lepiej sprawdzą się w warunkach niepełnego nasłonecznienia.
Nie bez znaczenia przy wyborze paneli fotowoltaicznych do kampera jest regulator ładowania, który występuje w dwóch wersjach - klasycznym (PWM) oraz bardziej zaawansowanym technologicznie (MPPT). Pierwszy z nich umożliwia korzystanie z paneli fotowoltaicznych najefektywniej w pełnym słońcu. Zestaw solarny drugiego typu lepiej sprawdzi się w miejscach, gdzie poziom nasłonecznienia jest różny. Eksperci najczęściej zalecają zakup regulatorów MPPT.
Jaka moc paneli fotowoltaicznych do kampera będzie odpowiednia? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Przed wyborem paneli fotowoltaicznych w kamperze należy określić orientacyjne zapotrzebowanie energetyczne. W tym celu należy pomnożyć zapotrzebowanie energetyczne poszczególnych urządzeń pokładowych (wyrażone w watach) przez czas ich szacowanego użytkowania w ciągu dnia (wyrażony w godzinach). Aby dodatkowo zabezpieczyć się przed nieoczekiwanym zużyciem energii, w obliczeniach warto uwzględnić margines błędu (zalecany jest współczynnik x 1,2).
Zobacz także:
Co łączy samochody elektryczne i panele słoneczne?