Gdzie na wakacje kamperem? Zasady nocowania

Popularność kamperów w Polsce dynamicznie rośnie ze względu na wygodę, swobodę podróżowania oraz możliwość odkrywania nowych miejsc właściwie bez ograniczeń. Taka forma wypoczynku ma wiele zalet, ale istnieje sporo czynników, na które trzeba zwrócić uwagę. Gdzie można parkować kamperem na noc? Co wolno, a czego nie wolno robić? Wyjaśniamy i podpowiadamy, gdzie warto pojechać na wakacje kamperem w Polsce i za granicą.

Co to jest kamper?

Kamper to pojazd zaprojektowany do podróżowania i mieszkania w nim. Są zbudowane na bazie samochodów dostawczych lub specjalnie zaprojektowanych podwoziach. Mogą mieć różne rozmiary i konfiguracje, w zależności od modelu i producenta.

Kampery posiadają przestrzeń mieszkalną, która obejmuje najczęściej sypialnię, kuchnię, łazienkę oraz jadalnię. Niektóre kampery są bardziej kompaktowe i łatwiejsze w prowadzeniu, podczas gdy inne są większe i bardziej luksusowe, oferując więcej przestrzeni i udogodnień.

Reklama

Podróżowanie kamperem daje możliwość swobodnego przemieszczania się i zatrzymywania się w dowolnym miejscu. Kampery są wyposażone w niezbędne systemy, takie jak zbiorniki na wodę pitną i ścieki, systemy elektryczne, a nawet ogrzewanie.

Kampery cieszą się popularnością jako forma podróżowania, zwłaszcza wśród osób, które cenią niezależność i chcą odkrywać nowe miejsca w swoim tempie. Co więcej, aby usiąść za kierownicą kampera, wystarczą prawo jazdy kategorii B, gdyż większość takich pojazdów waży mniej niż 3,5 tony.

Nocowanie w kamperze. Gdzie można parkować?

Wiele osób, które planują podróż kamperem na wakacje, zastanawia się, gdzie nocować. W przeciwieństwie do większości europejskich krajów, w Polsce nie ma zakazu nocowania "na dziko". Wynika to z faktu, że w polskim prawie kamper o masie do 3,5 tony jest traktowany tak jak każdy samochód osobowy. W poszukiwaniu miejsca na nocny postój kamperem można zatem bez przeszkód wybrać parking przy plaży, w centrum miasta, czy na jego obrzeżach.

Trzeba jednak wiedzieć, że nocowanie w takich miejscach nie jest równoznaczne z kempingowaniem. To oznacza mniej więcej tyle, że nie ma możliwości rozłożenia markizy, wystawienia krzesełek i stołu czy gotowania w pojeździe lub przed nim. Jeśli zależny nam na biwakowaniu, możemy to robić w miejscach wyznaczonych do tego celu, czy na terenie prywatnym za zgodą jego właściciela.

Bez większych obaw można w podobny sposób podróżować m.in. w Norwegii, Szwecji, Finlandii, Litwie, Łotwie, Estonii, Albanii, Rumunii, Słowacji czy Turcji, choć i tu przed planowaną podróżą należy dokładnie zapoznać z panującymi zasadami i wyjątkami.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w większości państw zachodnich, które są bardzo popularnym kierunkiem wakacyjnym wśród Polaków. Nocowanie "na dziko" w kamperze grozi mandatem w krajach, takich jak Włochy, Niemcy, Holandia, Francja, Hiszpania, Austria, Dania, Chorwacja, Grecja czy Bułgaria.

Gdzie na wakacje kamperem w Polsce?

Kierunki wakacyjnych podróży kamperem w Polsce są w zasadzie nieograniczone. Infrastruktura w wielu miejscach została dostosowana do kamperów, więc można spokojnie wyjechać mobilnym domem w Tatry lub Karkonosze. Campingi dla "domów na kółkach" znajdują się też w północnej części Polski - w Sopocie, Gdańsku, Łebie, Świnoujściu, Międzyzdrojach i wielu mniejszych miejscowościach.

Na liście miejsc, w które warto się wybrać podróżując kamperem, są Mazury. Do dyspozycji są tam zarówno pola kempingowe, jak i miejsca w otoczeniu natury. Warto odwiedzić m.in. camping Rydzewo przy jeziorze Rydzewo, pole biwakowe "Pod Sosnami" i pole campingowe "Cypel" w Probarku blisko Mrągowa.

Gdzie na wakacje kamperem za granicą?

Listę kierunków, które warto rozważyć podróżując kamperem na wakacjach, otwiera Norwegia. To jeden z najczęściej wybieranych kierunków dla właścicieli kamperów. Kraj ten wyróżnia się przede wszystkim dobrze przygotowaną infrastrukturą, cudownymi krajobrazami, zapierającymi dech w piersiach widokami, wspaniałą roślinność i możliwością parkowania "na dziko". Dużym atutem Norwegii jest ogromna ilość miejsc parkingowych dla kamperów.

Kolejnym polecanym krajem na wakacje kamperem jest Chorwacja. To idealne miejsce dla osób lubiących słońce, plaże i kąpiele w morzu. Chorwacja oferuje liczne kempingi nadmorskie i miejsca postojowe dla kamperów, które umożliwiają korzystanie ze wspaniałych widoków. Należy jednak pamiętać, że kempingowanie "na dziko" jest w tym kraju niedozwolone.

Wybierając się na wakacje kamperem, warto rozważyć również Włochy. To kraj bogaty w historię, kulturę, sztukę i pyszne jedzenie. Podróżując kamperem po Włoszech, można odwiedzić takie miejsca jak Rzym, Florencja, Wenecja czy wybrzeże Amalfi. Włochy oferują wiele kempingów i miejsc postojowych dla kamperów.

Zobacz także:

Też zmieniasz biegi przy takich obrotach? Słono za to zapłacisz

Koszmarna cyfra zero. Masz taką na swoje tablicy rejestracyjnej?

Idą gwałtowne burze. Pamiętaj, żeby wyłączyć ten czujnik w samochodzie

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kampery | wakacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama