Drogi w Chorwacji: przepisy, prędkość, mandaty, alkohol, opłaty za autostrady

Chorwacja to popularny kierunek wśród polskich turystów. Zwłaszcza w okresie wakacyjnym wiele osób decyduje się na podróż samochodem do Chorwacji. Przed jej rozpoczęciem warto poznać przepisy drogowe obowiązujące w tym kraju. Ile wynoszą ograniczenia prędkości? Jak wysokie są mandaty? Czy drogi w Chorwacji są płatne?

Przepisy drogowe w Chorwacji

Chorwacja nie należy jeszcze do strefy Schengen. Planowana data dołączenia tego kraju do obszaru zniesionych kontroli granicznych to 1 stycznia 2023. Zanim to nastąpi, turyści podróżujący do Chorwacji muszą podczas wjazdu na teren tego kraju okazać dowód osobisty lub paszport.

Kierowcy muszą również zabrać ze sobą prawo jazdy, dowód rejestracyjny, dokument potwierdzający aktualne badanie techniczne pojazdu, a także ubezpieczenie OC. Droga do Dubrownika przebiega przez teren Bośni i Hercegowiny, gdzie konieczne jest posiadanie Zielonej Karty. 

Zapoznanie się z aktualnie obowiązującymi przepisami drogowymi w Chorwacji pozwoli bezpiecznie podróżować oraz ograniczy ryzyko otrzymania mandatu. Kierowca i pasażerowie mają obowiązek zapinania pasów. Dzieci do 5 roku życia muszą korzystać z fotelików. Natomiast pociechy mające mniej niż 12 lat nie mogą podróżować na przednich siedzeniach samochodu. 

Reklama

Osoby przemieszczające się motocyklami i quadami muszą nosić kaski ochronne. Ponadto motocykliści podczas jazdy mają obowiązek korzystania ze świateł mijania przez całą dobę. W przypadku samochodów włączanie świateł jest zalecane, a wymagane staje się jedynie w okresie zimowym. 

Rozmowy telefoniczne za kierownicą można prowadzić wyłącznie z użyciem zestawu głośnomówiącego. Parkowanie samochodu w niedozwolonym miejscu jest zazwyczaj szybko wychwytywane przez policję. Często wiąże się to z odholowaniem pojazdu na parkingi policyjne, więc kierowca będzie musiał nie tylko do zapłacić mandat, lecz także ponieść dodatkowe koszty. 

Do obowiązkowego wyposażenie samochodów w Chorwacji należą:

  • kamizelki odblaskowe dla kierowcy i wszystkich pasażerów;
  • apteczka;
  • trójkąt ostrzegawczy;
  • zapasowe żarówki - nie dotyczy to pojazdów wyposażonych w światła ksenonowe lub LED. 

Ograniczenia prędkości w Chorwacji

Obowiązujące ograniczenia prędkości w Chorwacji wynoszą:

  • 50 km/h - w terenie zabudowanym;
  • 90 km/h - poza terenem zabudowanym;
  • 110 km/h - na drogach ekspresowych;
  • 130 km/h - na autostradach. 

Mandaty w Chorwacji

Lepiej zdjąć nogę z gazu, ponieważ mandaty w Chorwacji za poważne przekroczenie prędkości są naprawdę wysokie. 

Za jazdę w terenie zabudowanym z prędkością o 10 km/h większą niż dopuszczalna grozi mandat w kwocie 200 kun. Przekroczenie prędkości od 10 do 20 km/h to wykroczenie, za które można dostać mandat opiewający na 500 kun. Kierowcy, którzy przekroczą dopuszczalną prędkość w terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/h muszą liczyć się z mandatem w kwocie od 5 000 do 15 000 kun.

Opłaty za autostrady w Chorwacji 2022. Ile kosztuje przejazd i czy są winiety?

Za przekroczenie prędkości poza terenem zabudowanym mandaty są niższe i wynoszą od 500 do 7 000 kun. 

Mandaty o wysokości 15 000 kun grożą nie tylko za poważne przekroczenie prędkości, lecz także za jazdę pod prąd na autostradzie lub za wyprzedzanie w warunkach ograniczonej widoczności. 

Inne częste wykroczenia to:

  • korzystanie z telefonu komórkowego w sposób niedozwolony przepisami karane - mandat w kwocie 1 500 kun;
  • przewożenie dziecka w wieku do 5 lat bez fotelika - mandat w kwocie 1 000 kun;
  • brak zapiętych pasów to przewinienie - mandat w kwocie 600 kun.

Wszystkie mandaty nałożone przez policję muszą być natychmiast opłacone w kunach lub w euro. Jeśli kierowca tego nie uczyni, policjant może zatrzymać jego dokument tożsamości oraz dokumenty pojazdu do momentu wniesienia należności. 

Alkohol za kierownicą - dopuszczalne normy

Dopuszczalne normy alkoholu za kierownicą w Chorwacji wynoszą 0,5 promila. Limit ten dotyczy jedynie kierowców pojazdów osobowych. Kierowcy zawodowi nie mogą prowadzić po alkoholu.

Policja może uznać manewry kierowcy za niebezpieczne także w sytuacji, gdy nie przekroczył on dopuszczalnego limitu alkoholu. Za takie wykroczenie można otrzymać mandat w kwocie 700 kun. O wiele wyższe kary grożą za przekroczenie dopuszczalnych norm alkoholu:

  • od 0,5 do 1 promila - od 1000 do 2000 kun.
  • od 1 do 1,5 promila - 5000 kun.
  • powyżej 1,5 promila - 15 000 kun. 

Przekroczenie dopuszczalnego limitu alkoholu wiąże się nie tylko z mandatem, lecz także z zatrzymaniem prawa jazdy. Za spowodowanie poważnego wypadku "pod wpływem" grozi kara do nawet 12 lat więzienia.

Czy drogi w Chorwacji są płatne?

Autostrady to jedyne płatne drogi w Chorwacji. System poboru opłat jest podobny jak w Polsce. Po przejechaniu płatnego odcinka drogi kierowca wnosi opłatę na bramkach. Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca korzystanie z autostrad podczas podróżowania samochodem w Chorwacji.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Chorwacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy