Czy warto stawiać wycieraczki na noc, gdy pada śnieg?

Pierwsze poważniejsze przymrozki pojawiły się oknami, a tymczasem na ulicach widać również samochody z wycieraczkami postawionymi na sztorc. Wielu kierowców nie ma świadomości, że czekają ich tylko niepotrzebne wydatki.

Minusowe temperatury to już w zasadzie codzienność. Wielu właścicieli parkujących pod chmurka stawia w swoich samochodach wycieraczki. To jeden ze sposobów na radzenie sobie z zimowymi problemami.

Wycieraczki mogą zamarznąć

Z powodu niskiej temperatury może zamarznąć woda lub śnieg zebrane na piórach wycieraczek. Z tego powodu wycieraczki mogą zostać skutecznie unieruchomione podczas porannego rozruchu samochodu. Nie dość, że kierowca będzie miał utrudnioną możliwość pozbycia się szronu z szyb, to w dodatku nie będzie mógł korzystać z wycieraczek. Ma to szczególne znaczenie, zwłaszcza podczas opadów śniegu lub deszczu.

Reklama

Przymarznięte wycieraczki? Nie stosuj rozwiązań siłowych

Jeśli pióra wycieraczek przymarzły do szyby, odrywanie ich przy użyciu siły nie jest najlepszym pomysłem. Można w ten sposób uszkodzić gumową powierzchnię odpowiedzialną za zbieranie wody. Bardzo szybko wycieraczki przestaną być skuteczne, a kierowca będzie musiał wymienić pióra. W sytuacji, gdy kierowca uruchomi nad ranem przymarznięte wycieraczki, może doprowadzić do spalenia silnika wycieraczek.

Warto mieć na uwadze, że komplet markowych wycieraczek kosztuje od 100 do 250 zł, a tymczasem wymiana silnika wycieraczek może kosztować wielokrotność tej kwoty.

Stawianie wycieraczek na noc

Minusem metody polegającej na stawianiu wycieraczek na sztorc jest przede wszystkim konieczność pamiętania o tym za każdym razem, gdy kierowca zostawia samochód na noc. W niektórych modelach może to być problematyczne, ponieważ wycieraczki chowające się częściowo pod maską mogą wymagać włączenia specjalnego trybu awaryjnego w komputerze pokładowym.

Jeśli kierowca zapomni o tej czynności, nad ranem powinien pamiętać o uruchomieniu nawiewu na szybę lub włączeniu ogrzewania przedniej szyby, jeśli jest dostępne. Dzięki temu pióra bardzo szybko rozmarzną.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wycieraczki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama