Czy w aucie jest bezpiecznie podczas burzy? Co jeśli w auto uderzy piorun?

Wiosna i lato to okres burzowy w Polsce. Wielu kierowców nurtuje pytanie co robić w trakcie burzy i czy samochód jest bezpiecznym miejscem, gdy na przykład uderzy w niego piorun. Co się wtedy stanie?

Burze z wyładowaniami elektrycznymi to prawdziwy pokaz siły natury, ale też w wielu przypadkach bardzo niebezpieczna sytuacja między innymi dla kierowców. Jazda w burzy oznacza mocno ograniczoną widoczność, pogorszoną przyczepność i niebezpieczne porywy wiatru, ale też ryzyko uderzenia pioruna. Czy wysiadanie z auta podczas burzy jest bezpieczne? Co się stanie jeśli w samochód uderzy piorun?

Czy podczas burzy trzeba wysiąść z samochodu?

Wysiadanie z samochodu podczas burzy nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ po wyjściu z auta narażamy się na potencjalne uderzenie piorunem zwłaszcza na otwartej przestrzeni, gdzie nie ma drzew i budynków. Jeśli z kolei stoimy pod drzewem (co też w trakcie burzy odradzamy) istnieje niebezpieczeństwo, że spadnie na nas gałąź - w takiej sytuacji bezpieczniej jest w samochodzie.

Reklama

Z drugiej strony nie ma sytuacji idealnych - jeśli burza jest naprawdę potężna siedząc w samochodzie pod drzewem ryzykujemy, że wiatr "położy" całe drzewo na nasze auto, a to już sytuacja śmiertelnie niebezpieczna. Najlepiej więc nie zatrzymywać się pod drzewami podczas burzy i poszukać schronienia bliżej budynków, w których w razie czego możemy się ukryć. Jeśli jesteśmy na otwartej przestrzeni lepiej pozostać w samochodzie.

Czy piorun może uderzyć w samochód?

Sytuacje, w których piorun uderzy bezpośrednio w samochód zdarzają się raczej rzadko (choćby dlatego, że zwykle w pobliżu znajdują się wyższe obiekty "przyciągające" wyładowania), ale mogą się zdarzyć. Czy należy się wtedy martwić? Odpowiedź jest prosta: Nie. Samochody są skonstruowane w taki sposób, że karoseria działa jak klatka Faradaya - uderzenie pioruna rozchodzi się po karoserii i zostaje uziemione przez koła z oponami. Pasażerowie siedzący w środku pozostają bezpieczni, choć należy pamiętać aby nie dotykać żadnych odsłoniętych metalowych elementów karoserii. 

Co się stanie z samochodem gdy uderzy w niego piorun?

Uderzenie pioruna to potężne wyładowanie elektryczne, które może wyrządzić poważne szkody również w samochodzie. Bezpośredni strzał nawet ponad 10 milionów Voltów o natężeniu nawet 150 tys Amper rozsadza drzewa, mury, powoduje pożary. W przypadku samochodu straty również mogą być duże: od wypalonego śladu w lakierze i na karoserii, przez spaloną instalację elektryczną, awarię elektroniki, aż po stopione felgi i wybuch opon. 

Zdarzają się również sytuacje, że szyby wyposażone w elektryczne ogrzewanie również rozsypują się w drobny mak. Zniszczenia samochodu mogą oznaczać nawet szkodę całkowitą, ale najważniejsze jest to, że pasażerowie są bezpieczni. Czasem jednak, mimo choinki zapalonej na desce rozdzielczej i uszkodzonych elementów elektryki samochody nadają się do dalszej jazdy. 

Burza a podróż samochodem - co robić?

Przed podróżą zwłaszcza w okresie burzowym warto sprawdzić prognozę pogody i nie lekceważyć komunikatów ostrzegawczych, np. od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB). Jeśli występują ostrzeżenia i duże prawdopodobieństwo wystąpienia burz warto zastanowić się nad przełożeniem podróży w czasie.

Jeśli burza złapie nas w trakcie podróży dobrym pomysłem jest poszukanie schronienia które pozwoli uniknąć nam negatywnych skutków burzy i zwiększonego ryzyka wynikającego z ograniczonej widoczności i przyczepności na drogach spływających wodą. Jeżeli decydujemy się na dalszą podróż w takich warunkach warto zachować szczególną ostrożność i ograniczyć prędkość - gdy na drodze znajduje się duża ilość wody, która nie nadąża spływać do kanałów burzowych bardzo łatwo o poślizg zwłaszcza przy hamowaniu lub jeździe z duża prędkością. Koła nie nadążają wtedy z odprowadzeniem wody i może wystąpić niebezpieczne zjawisko aquaplanningu.

Co to jest aquaplanning?

Aquaplannig to zjawisko występujące podczas jazdy po nawierzchni pokrytej dużą ilością wody. Podczas jazdy opony tworzą warstwę wody przypominającą falę. Część wody jest rozprowadzana przez bieżnik opony i wyrzucana na boki i do tyłu. Jeśli jednak wody jest bardzo dużo bieżnik nie nadąża z odprowadzeniem wody i przed oponą tworzy się poduszka wodna która może spowodować poślizg opony i utratę kontroli nad samochodem. To bardzo niebezpieczna sytuacja, bowiem samochód ślizga się po wodzie bez kontroli i dopóki opony nie odzyskają przyczepności kierowca jest tylko pasażerem i nie ma żadnej kontroli nad samochodem.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: burza | porady dla kierowców

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy