Czy można jechać z Polski do Rosji? MSZ wydało komunikat

Od momentu inwazji Rosji na Ukrainę wszelkie połączenia lotnicze między Rosją a Polską zostały zawieszone, a Ministerstwo Spraw Wewnętrznych odradza wszelkie podróże do Rosji. Teoretycznie jednak wjazd na przykład do obwodu królewieckiego jest możliwy autem poprzez jedno z czterech przejść granicznych. Jakie dokumenty trzeba przygotować, aby móc poruszać się po terytorium Federacji Rosyjskiej?

Od lutego 2022, czyli momentu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę, ruch biznesowy i turystyczny między Rosją, a większością krajów europejskich, w tym Polski, zamarł. Zawieszono połączenia lotnicze, a MSZ wydało rekomendację polskim obywatelom przebywającym na terenie Rosji, aby w miarę możliwości opuścili jej terytorium. Wjazd do Rosji jest jednak cały czas możliwy, na granicy z obwodem królewieckim nadal działają cztery przejścia graniczne.

Reklama

Jakie dokumenty są potrzebne, aby wjechać autem do Rosji?

Przede wszystkim należy zdobyć wizę. Na stronie rządowej czytamy, że: “W zależności od celu planowanego pobytu wydawane są następujące rodzaje wiz: turystyczne, biznesowe, pracownicze, służbowe, studenckie, prywatne, tranzytowe, dla dziennikarzy, dla odwiedzających groby krewnych, dla krewnych obywateli Rosji, dla wyjeżdżających w celach sportowych, kulturalnych lub naukowych."

Udając się do obwodu królewieckiego, leningradzkiego lub Sankt Petersburga możliwe jest wyrobienie elektronicznej wizy, która jest wydawana bezpłatnie na podstawie wniosku - ten musi zawierać aktualne zdjęcie paszportowe.

Wiza uprawnia do jednorazowego wjazdu na teren Rosji. Poruszając się po terytorium Rosji należy mieć ze sobą paszport ważny minimum pół roku od dnia planowanego opuszczenia terytorium Federacji Rosyjskiej oraz polisę ubezpieczeniową obowiązującą na terenie kraju. W Rosji obowiązuje konieczność zameldowania się w miejscu pobytu w organie terytorialnym Federacyjnej Służby Migracyjnej Rosji, jeśli pobyt przekracza 7 dni. W praktyce w przypadku pobytu w hotelu, u krewnych/ znajomych obowiązek meldunkowy spoczywa na stronie goszczącej.

Auto musi mieć wykupione ubezpieczenie OC, które można zdobyć u agentów oferujących je nawet w okolicach przejść granicznych. Jeśli w pojeździe nie ma jego właściciela wskazanego w dowodzie rejestracyjnym, użytkownik pojazdu musi mieć notarialne upoważnienie do kierowania pojazdem przetłumaczone na język rosyjski.

Którędy można wjechać do Rosji?

Na polsko-rosyjskiej granicy funkcjonują następujące drogowe przejścia graniczne (obwód królewiecki):

  • Bezledy - Bagrationowsk;
  • Gronowo - Mamonowo;
  • Grzechotki - Mamonowo II;
  • Gołdap - Gusiew.

Jak informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych na swojej stronie “obywatele polscy, zamierzający wyjechać z obwodu królewieckiego do Polski przez drogowe przejścia graniczne, muszą czekać w kolejce na wjazd na teren przejścia granicznego. Niekiedy trwa to nawet kilka godzin." Niektórzy mogą otrzymać ofertę ominięcia kolejki (oczywiście za opłatą), ale tego typu działanie jest bezprawne. Zdarza się też, że służby nakładają mandaty na kierowców i pasażerów, którzy w kolejce opuszczają swój pojazd. 

MSZ przypomina też, że na terenie obwodu królewieckiego panują specyficzne ograniczenia prędkości: 40 km/h w terenie zabudowanym i 70 km/h poza nim. Zaleca się, aby tankować paliwo na markowych stacjach paliw. Auta należy w miarę możliwości zostawiać na parkingach strzeżonych, w Rosji często dochodzi bowiem do kradzieży tablic rejestracyjnych, które później wykorzystywane są w pojazdach służących do popełniania przestępstw.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rosja | przejścia graniczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy