Ulubione auta polskich złodziei. Modele, które giną najczęściej

Kradzieże były w zeszłym roku przyczyną wykreślenia z CEPiK-u niemal 7,5 tysiąca aut. Sprawdziliśmy, które marki i modele stanowią szczególnie łakomy kąsek dla złodziei.

Jak dowiedziała się Interia.pl ubiegły rok zamknął się wynikiem 7472 samochodów wyrejestrowanych z Centralnej Ewidencji Pojazdów w wyniku kradzieży. Dla porównania, w 2021 roku było to 7098 pojazdów. Na pierwszy rzut oka można więc mówić o wzroście wynoszącym ponad 5 proc.

Najczęściej kradzione auta w Polsce - CEPiK a rzeczywistość

Trzeba jednak wiedzieć, że dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców nie dają pełnego obrazu rzeczywistości. Pamiętajmy, że policyjne dochodzenia w sprawie kradzieży pojazdów ciągną się miesiącami, więc duża cześć wyrejestrowań dotyczyć może aut skradzionych jeszcze w latach poprzednich. Nie można też zapominać, że wyrejestrowanie z powodu kradzieży to ostatni etap postępowań, w ramach których cześć samochodów udaje się przecież odzyskać. Przykładowo - w 2021 roku skuteczność działań policji wynosiła nieco powyżej 24 proc. Oznacza to, że niemal co czwarty skradziony pojazd wracał do właściciela.

Reklama

Na marginesie –  w wielu przypadkach informacja o odnalezieniu pojazdu, nie jest dla jego prawowitego właściciela żadnym pocieszeniem. Auta często są zdekompletowane, pozbawione najbardziej „chodliwych” elementów, lub noszą ślady licznych uszkodzeń (efekty siłowego otwarcia lub użycia do popełnienia innych przestępstw).

Najczęściej kradzione auta według policji

By mieć lepszy ogląd na ogół zjawiska kradzieży pojazdów w Polsce sięgnęliśmy po statystyki porównawcze z policji.

Jak informuje "Rzeczpospolita", w 2022 roku policja wszczęła 7,6 tys. postępowań w sprawie kradzieży pojazdów. To aż o 800 mniej niż w roku 2021. Zauważalnie spadła liczba kradzieży pojazdów w polskiej "stolicy przestępczości samochodowej" - Warszawie. W ubiegłym roku stołeczna policja odnotowała 2578 takich przypadków - o 14 proc. mniej niż w 2021. Spadek liczby zgłoszonych przestępstw zauważono również na Dolnym Śląsku, Pomorzu, Śląsku i w Wielkopolsce. 

Jako ciekawostkę dla porównania dodamy, że w rekordowym pod względem kradzieży pojazdów roku – 1999 – w Polsce skradzionych zostało 71 543 pojazdów. Na przestrzeni dwóch dekad skalę zjawiska udało się więc ograniczyć o blisko 90 proc. 

Policja bardzo niechętnie dzieli się informacjami dotyczącymi najczęściej kradzionych samochodów w Polsce. Powodów jest kilka - oprócz tak prozaicznych, jak "dobro śledztwa", chodzi też o wizerunek formacji. By uzyskać rzeczywisty obraz sytuacji, trzeba by zestawić liczbę prowadzonych postępowań z liczbą zarejestrowanych w kraju egzemplarzy danego modelu. W przypadku aut popularnych "ponadprzeciętne" zainteresowanie ze strony amatorów cudzej własności wynikać będzie po prostu z efektu skali.

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (premier pełni też punkcję ministra cyfryzacji) dowiedzieliśmy się natomiast, które modele najczęściej wyrejestrowywano w ubiegłym roku z powodu kradzieży. Co ciekawe, z uzyskanych przez Interię danych wynika, że pierwsza piętnastka najczęściej kradzionych pojazdów, których nie udało się odzyskać, to tak naprawdę 6 aut. Wynika to z faktu, że w CEPiK-u odnotowuje się kradzieże pojazdów z podziałem nie tylko na marki i modele, ale też poszczególne roczniki. Skanując państwową bazę danych pod kątem najczęściej wyrejestrowywanych z powodu kradzieży pojazdów otrzymamy więc dane dotyczące tych samych modeli, tyle że z różnych lat produkcji. I tak np. w pierwszej piętnastce najczęściej wyrejestrowywanych z powodu kradzieży pojazdów znajdziemy aż trzy Toyoty Corolle (z roczników 2020, 2019 oraz 2021) i trzy Toyoty RAV4 (roczniki - od największej liczby skradzionych egzemplarzy - 2019, 2020, 2021). 

Masz takie auto? Lepiej zainwestuj w dobre ubezpieczenie

Analizując dane z KPRM, nawet bez porównywania liczby skradzionych egzemplarzy z ogólną liczbą rejestracji danego pojazdu w Polsce, zauważyć można, że uwaga złodziei skupia się dziś głównie na samochodach japońskich i koreańskich. W pierwszej szóstce najczęściej wyrejestrowywanych z powodu kradzieży samochodów w 2022 znajdziemy aż trzy to modele koncernu Hyundai-Kia, zaś tylko jeden nie pochodzi z Azji.

Najczęściej kradzione samochody w Polsce w 2022 roku:

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kradzieże samochodów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy