Jest kilka rzeczy, których policja nie akceptuje. Zabiera za nie dowód rejestracyjny
Rutynowa kontrola policyjna może się zakończyć zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Sprawdzamy, za jakie przewinienia policja może zatrzymać dokument oraz w jaki sposób można szybko go odzyskać.
Spis treści:
Jeśli policjant ma uzasadnione podejrzenie, że stan samochodu zagraża bezpieczeństwu uczestników ruchu drogowego i nie pozwala na dalszą jazdę - może w każdej chwili zatrzymać pojazd do kontroli. Dlatego uwagę funkcjonariuszy zwracają najczęściej starsze samochody, które już z daleka wyglądają podejrzanie.
Za co policja zatrzymuje dowód rejestracyjny?
Lista powodów, które mogą doprowadzić do utraty dowodu rejestracyjnego jest bardzo długa. Są to wszelkie kwestie związane ze złym stanem technicznym pojazdu, brak ważnego przeglądu technicznego, naruszenie wymagań dotyczących ochrony środowiska, nieprawidłowe oświetlenie i wyposażenie samochodu, a także niezgodność danych osobowych i informacji o pojeździe mogą doprowadzić do zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Warto mieć na uwadze, że policjant może nawet wsiąść za kierownicę pojazdu lub nakazać kierowcy wykonanie czynności, które ułatwią weryfikacje stanu technicznego. W takiej sytuacji nie można dyskutować z mundurowym, tylko wykonać polecenie.
Uszkodzenie na przedniej szybie
Jednym z najpopularniejszych powodów zatrzymania dowodu rejestracyjnego może być niewielkie pęknięcie na szybie czołowej. Nie musi ograniczać widoczności, ale wystarczy, że znajduje się w polu widzenia kierowcy. W takiej sytuacji uszkodzenie szyby może w każdej chwili się pogłębić, ze względu na naprężenia karoserii.
W takiej sytuacji policjant zatrzyma dowód rejestracyjny i nawet nie wystawi pokwitowania, które pozwalałoby poruszać się pojazdem przez określony czas, w którym można usunąć usterkę.
Zbyt mocno przyciemnione szyby
Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego może nastąpić również wtedy, gdy samochód ma zbyt mocno przyciemnione szyby. Przepisy dokładnie określają, jaki poziom przyciemnienia jest dopuszczalny. Szyba czołowa musi mieć minimalną przepuszczalność światła na poziomie 75 proc., a szyby przednie boczne - 70 proc.
Co ciekawe, przepisy nie dotyczą szyb tylnych. Policjant może poprosić podczas kontroli drogowej o wskazanie atestu użytej metody przyciemnienia szyby. Jeśli normy zostaną przekroczone, można dostać mandat do 500 zł.
Problemy z oponami
Kolejną podstawą do zatrzymania dowodu rejestracyjnego mogą być opony. Po pierwsze, nie powinny wystawać poza obrys karoserii - to istotna informacja zarówno dla fanów samochodowych przeróbek oraz miłośników offroadu.
Prawo przewiduje możliwość zatrzymania dowodu rejestracyjnego z powodu zbyt mocnego zużycia opon. Kolejnym powodem jest montaż różnego rodzaju ogumienia na jednej osi. Kierowca może poruszać się samochodem, który ma różne zestawy opon na osi przedniej i tylnej, ale w ramach jednej osi opony muszą być identyczne. Jedynym wyjątkiem jest koło dojazdowe, które powinno służyć wyłącznie do przemieszczenia się w kierunku warsztatu.
Jak odzyskać dowód rejestracyjny po zatrzymaniu?
Policja nie zatrzymuje fizycznie dowodu rejestracyjnego, jeśli podczas kontroli drogowej okaże się, że samochód jest niesprawny. Funkcjonariusz wysyła informację do bazy CEPiK o zmianie statusu dokumentu. Kierowca powinien jak najszybciej usunąć usterkę będącą powodem zatrzymania dokumentu, a następnie udać się na badanie techniczne i uzyskać pozytywny wynik w stacji kontroli pojazdów.
Z takim dokumentem trzeba się udać do organu, który wydał dokument. Warto zabrać ze sobą zaświadczenie z badania technicznego, pokwitowanie potwierdzające zatrzymanie oraz aktualną polisę OC.
***