Czerwone tablice rejestracyjne. Tymczasowe blachy wydawane na 30 dni

Tymczasowa rejestracja pojazdu pozwala legalnie poruszać się po drogach publicznych pojazdem do czasu, gdy zostaną wydane standardowe tablice rejestracyjne. Potrzebne do tego są zazwyczaj czerwone tablice rejestracyjne. Tymczasowe blachy wydawane na 30 dni muszą zostać zwrócone w momencie odbioru standardowych tablic. Co jeszcze na temat czerwonych tablic rejestracyjnych powinien wiedzieć każdy właściciel samochodu?

Co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kiedy są wydawane?

Na drogach można spotkać pojazdy z polskimi tablicami rejestracyjnymi o nietypowym kolorze czcionki. Co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kiedy są wydawane?

Standardowe tablice rejestracyjne w Polsce, popularnie nazywane blachami, mają czarne litery oraz cyfry na białym tle. Po lewej stronie na granatowym tle znajduje się oznaczenie PL i symbol Unii Europejskiej.

Tymczasowe tablice rejestracyjne różnią się jedynie dwoma szczegółami. Ich czcionka jest koloru czerwonego. Zamiast 2- lub 3-literowego określenia miasta, lub powiatu blachy tymczasowe zawierają jednoliterowe oznaczenie województwa. Pozostałe 5 znaków to cyfry. 

Reklama

Czerwone tablice rejestracyjne są wydawane podczas tymczasowej rejestracji pojazdu. To proces administracyjny prowadzony przez lokalne wydziały komunikacji. Wniosek składa się z wykorzystaniem dostępnych druków urzędowych. 

Należy w nich podać dane kupującego i sprzedającego oraz dołączyć następujące dokumenty:

  • dokument potwierdzający zakup pojazdu - najczęściej jest to umowa kupna-sprzedaży lub faktura;
  • krajowy lub zagraniczny dowód rejestracyjny oraz tablice - jeśli kupujący nie ma tablic, może złożyć oświadczenie;
  • kartę pojazdu - jeśli była wydana.

W przypadku samochodów sprowadzanych z zagranicy należy dołączyć potwierdzenie opłacenia akcyzy. Jeśli pojazd został sprowadzony spoza UE, trzeba załączyć także potwierdzenie dokonania odprawy celnej. 

Wszystkie dokumenty muszą zostać złożone w oryginale. 

Jak długo można korzystać z czerwonych tablic rejestracyjnych?

Okres, w którym można jeździć na tymczasowych blachach, jest ograniczony przepisami. Rozwiązanie to pozwala legalnie wywieźć auto za granicę, przewieźć auto z miejsca zakupu do miejsca rejestracji oraz pojechać samochodem na badanie techniczne lub do miejsca jego naprawy.

Ten rodzaj tablic wydawany jest również na okres oczekiwania na odbiór wtórnika dotychczasowych blach, a także do czasu odbioru zamówionych tablic indywidualnych.

Czerwone tablice rejestracyjne wydawane są na 30 dni. Jednorazowo można wystąpić o wydłużenie okresu ich ważności o 14 dni. 

Czerwone tablice rejestracyjne. Co z OC i przeglądem?

Tymczasowa rejestracja pojazdu nie zwalnia właściciela z innych obowiązków wymaganych przepisami. Należy o tym pamiętać, mając na aucie czerwone tablice rejestracyjne. Co z ubezpieczeniem OC i przeglądem?

Każdy pojazd poruszający się po drogach publicznych musi mieć ubezpieczenie OC. 

Samochody z czerwonymi tablicami rejestracyjnymi nie stanowią wyjątku. Ubezpieczalnie oferują polisy na 30 dni, a proces ich zakupu nie jest skomplikowany. 

Inaczej sprawa wygląda w przypadku przeglądu technicznego. Tymczasowe tablice rejestracyjne umożliwiają między innymi przejazd do stacji kontroli pojazdów w celu wykonania badania technicznego. 

Pojazd z czerwonymi blachami nie musi mieć ważnego krajowego badania technicznego.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: tablice rejetracyjne | rejestracja samochodu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy