Porsche Cayenne S - test

W nowym, trzecim już wcieleniu Cayenne zachowało swoje sportowe kompetencje, ale nieco „zmiękło” – i tylko na tym zyskało.

Porsche od lat umiejętnie balansuje pomiędzy popularnością a elitarnością.

Bez wątpienia inżynierowie niemieckiej marki najbardziej lubują się w projektowaniu kolejnych wariacji "911", ale to czterodrzwiowe modele pokrywają bieżące rachunki.

Liczby mówią same za siebie: w ub.r. producent dostarczył 250 tys. aut, z czego blisko 8 na 10 egzemplarzy miało dwie pary drzwi.

Bardziej fit

Odkąd jednak do sprzedaży wszedł Macan, presja napędzania wyników nie spoczywa już głównie na Cayenne. Może dlatego w pierwszej chwili najnowsze Cayenne zdaje się mocno różnić od mniejszego brata - zaskakuje swoim... stonowaniem.

Reklama

Zaopatrzone w pneumatyczne zawieszenie, w bazowym trybie jazdy łagodnie i bezszelestnie połyka nierówności. Układ kierowniczy, choć bezpośredni, pracuje bez nadmiernego oporu, a do wnętrza dociera jedynie stłumiony, głęboki pomruk widlastej "szóstki". I nawet pedał hamulca - jak na Porsche - wciska się dość miękko.

Ale spokojnie, to tylko codzienna strona użytkowania Cayenne. Wystarczy przestawić pokrętło na kierownicy w pozycję S lub S+, by ujawniła się ta druga - sportowego samochodu.

Blisko 5-metrowy SUV zaskakuje zwartością przy zmianie kierunku jazdy. Ma spontaniczny - a przy tym bardzo naturalny, mechaniczny w swojej progresji - układ kierowniczy, zestrojone pod kątem maksymalnej trakcji ESP (można je wyłączyć) oraz wzorowo skuteczne, odporne na zmęczenie hamulce. Sam pedał - to nowość - usztywnia się wraz ze zmianą trybu jazdy. Kolejną nowością są rozwiązania z "911": skrętna tylna oś i opony w 2 rozmiarach.

Efekt jest zgodny z oczekiwaniami. Cayenne potrafi zaangażować kierowcę - prowadzi się jak samochód mniejszy i lżejszy, ale przede wszystkim o niżej położonym środku ciężkości, czym zdecydowanie góruje nad rywalami. Pomagają mu w tym nowa platforma MLB, znana już z Audi Q7, oraz elementy karoserii z aluminium (masa własna spadła o 65 kg).

Co ważne, nawet w sportowych trybach Porsche nie zapomina o komforcie - pomimo 21-calowych obręczy (standard: 19") i ograniczonych przechyłów nie uświadczy się tu dudnienia spod kół ani wstrząsów w kabinie.

Równocześnie nie strach zjechać z asfaltu. Kierowca ma do wyboru kilka trybów off-roadowych i możliwość zwiększenia prześwitu do 24 cm.

Bardziej cyfrowe

Do tego obrazu pasuje funkcjonalne nadwozie trzeciego Cayenne - optycznie wygładzone i poszerzone za sprawą przednich wlotów powietrza oraz tylnych lamp. Jest o 6 cm dłuższe od poprzednika (492 wobec 486 cm), o 1 cm niższe (170 cm) i tak samo szerokie (194 cm). Pod względem przestronności nie pozostawia nic do życzenia, a korekta wymiarów przekłada się głównie na większy bagażnik (przy odsuniętej w przód kanapie - 770 zamiast 670 l).

Kokpit Cayenne jest zdominowany przez dotykowe panele. Znane z Panamery multimedia wyróżniają się błyskawiczną reakcją na dotyk i logicznym menu, aczkolwiek ich obsługa wymaga przyzwyczajenia.

Plus za dopracowane sterowanie głosowe po polsku - rozpoznaje komendy w różnych formach.

Ergonomia jest co najmniej przyzwoita, poza paroma wyjątkami (na kierownicy brakuje przycisków do przełączania utworów i stacji). Przywyknąć trzeba też do odcisków palców, którymi regularnie pokrywają się dotykowe panele.

Pośrednia odmiana silnikowa S wydaje się optymalna, by w pełni cieszyć się ogromnymi rezerwami podwozia Porsche. 2,9-litrowa jednostka V6 biturbo, montowana m.in. w Panamerze oraz Audi RS 5, ma szlachetne brzmienie, 440 KM i wręcz ocieka momentem obrotowym - maksymalne 550 Nm osiąga w przedziale 1800-5500 obr./min.

Za imponujące osiągi w dużej mierze odpowiada jednak 8-biegowy automat, który błyskawicznie nadąża za intencjami kierowcy (z uwagi na charakter modelu zrezygnowano tu z przekładni PDK). Jednocześnie kiedy tylko może, wrzuca na "luz", dzięki czemu średnie zużycie paliwa wynosi ok. 12 l na 100 km, a w korkach rośnie maksymalnie do 16-17 l.

Bardziej wszechstronne

I to jest chyba największa zaleta nowego Cayenne - że w jednym samochodzie udało się osiągnąć taką rozpiętość charakteru. Rozpiętość, która w zasadzie sprowadza się do małego pokrętła trybów jazdy na kierownicy. Poprzednikowi nie można było odmówić ani komfortu, ani tym bardziej dynamiki, ale na tym tle wydaje się wręcz toporny.

Dane techniczne, osiągi, dane testowe: Porsche Cayenne S

 Porsche Cayenne S
Silnikbenzynowy, biturbo
Pojemność skokowa2894 cm3
Układ cylindrów/zaworyV6/24
Moc maksymalna440 KM/5700
Maks. moment obrotowy550 Nm/1800
Napęd4x4
Skrzynia biegówautomatyczna/8-biegowa
Długość/szerokość/wysokość492/194/170 cm
Rozstaw osi290 cm
Średnica zawracania11,5 m
Masa/ładowność2020/820 kg
Pojemność bagażnika (min./maks.)770/1710 l
Poj. zbiornika paliwa75 l (Pb 98)
Opony (przód;tył)275/40 R21;305/35 R21
Osiągi, zużycie paliwa (dane producenta)
Prędkość maksymalna265 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h4,9 s
Zużycie paliwa*11,8/8,4/9,4
Zasięg800 km
Dane testowe (opony zimowe)
Przyspieszenie 0-100 km/h4,9 s
Hamowanie 100-0 km/h (zimne)38,9 m
Hamowanie 100-0 km/h (ciepłe)38,6 m
Poziom hałasu przy 100 km/h62,9 dB
Zużycie paliwa*16,5/8,5/12,5
Rzeczywisty zasięg600 km
Cena454 120 zł
* miasto/trasa/cykl mieszany (l/100 km)
wynik na tle całego segmentu: dobry → przeciętny słaby

PORSCHE CAYENNE S: PLUSY I MINUSY

+ przestronna kabina
+ duży bagażnik
+ wysoka jakość
+ fenomenalne prowadzenie i osiągi

- drobne braki w ergonomii kokpitu
- bardzo wysoka cena
- brak ekranu head-up w opcji

PORSCHE CAYENNE S: PODSUMOWANIE

Wygląda dynamiczniej, jeździ bardziej komfortowo, ale pozostaje najbardziej sportowym SUV-em w klasie.

Tekst: Marcin Sobolewski, zdjęcia: Krzysztof Paliński; "Motor" 4/2018

Porsche Macan wyraźnie zmodernizowany – WIADOMOŚCI

Porsche Cayenne Turbo S - test – TESTY I PORÓWNANIA

Używane BMW X5 E53 (2000-2006) – OPINIE O SAMOCHODACH

Motor
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy