Kraina-225 - luksusowy elektryk po ukraińsku

Ukraińcy szykują się na podbój rynku aut elektrycznych. Niedawno projekt o nazwie Kraina Auto przedstawiła swój koncepcyjny pojazd o nazwie Kraina-225, nawiązujący do sławnego samolotu Antonow AN-225. Z projektem związany jest Max Schkinder, jeden z czołowych designerów McLarena.

Ukraina nie jest kojarzona z krajem wybitnych motoryzacyjnych konstrukcji. Dla większości nasz wschodni sąsiad kojarzy się główne z Zaporożcami. Ten obraz może się jednak zmienić za sprawą ambitnego projektu o nazwie Kraina Auto. Właśnie zaprezentowano pierwsze grafiki przedstawiające nadchodzący prototyp.

Kraina-225 nawiązuje do Antonowa AN-225 Mrija

Kraina-225, bo tak nazywa się luksusowe coupe, jest inspirowane największym inżynieryjnym osiągnięciem Ukraińców jakim jest kultowy już samolot Antonov AN-225, nazywany również "Mrija", co przetłumaczyć można na "marzenie". Takim właśnie marzeniem dla wielu może stać się również Kraina-225 - jest bowiem na czym zawiesić oko.

Reklama

Za wygląd prototypu odpowiada Max Schkinder, urodzony na Ukrainie designer, na co dzień związany z McLarenem. Sportowego elektryka wyróżnia przeszklony, panoramiczny dach ciągnący się aż do tylnej krawędzi nadwozia. Z przodu zrezygnowano z tradycyjnych reflektorów na rzecz listwy z wbudowanymi diodami LED, łączących się drobne trójkąty.

Uwagę zwracają również duże przetłoczenia na drzwiach. Tył nie jest jednak tak spektakularny, a nawet wydaje się być odrobinę zaniedbany przez stylistów.

Kraina-225 nową wizytówką Ukrainy

Projekt ma stać się nową wizytówką ukraińskiej branży motoryzacyjnej, jak również samego państwa. Podkreślają to liczne nawiązania do historii umieszczone na stronie internetowej projektu. Wspomniano tutaj o bazie kosmicznej mieszczącej się w mieście Dniepr czy również inspirujących budowlach hotelu Salyut czy kijowskiego Instytutu Informacji popularnie zwanego "UFO". Nie zapomniano wspomnieć także o samochodach ZAZ.

Projektanci nie zdradzają jednak żadnych konkretnych informacji na temat koncepcyjnego pojazdu. Jeżeli uda im się pozyskać odpowiednie środki jest szansa, że pojazd spotka się z rynkowym zainteresowaniem.

***


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: samochody elektryczne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama