Nowa Cupra szykuje się na debiut. Nazwa wskazuje, do czego została stworzona

Hiszpańska marka przygotowuje się do debiutu nowego, futurystycznego auta o napędzie elektrycznym. Cupra Raval, której nazwa pochodzi od dzielnicy El Raval w Barcelonie, najlepiej będzie się sprawdzała w ciasnych ulicach dużych europejskich miast. Producent twierdzi, że takich aut potrzebują osoby z pokolenia Z. Co wiemy o nowym modelu?

Nowa Cupra Raval to wielkomiejski hatchback

Cupra Raval, czyli nowy elektryczny mieszczuch, swoim oryginalnym wyglądem i kosmicznym kokpitem będzie przyciągał spojrzenia przechodniów. Zdaniem producenta hasłami, które przyświecały inżynierom przy projektowaniu bezemisyjnego “mieszczucha", były: ekscytujący, niebanalny i nowoczesny. Jak widać, pracę odrobili wzorowo, bo taka właśnie jest bezemisyjna nowość.

Nazwy hiszpańskich modeli zawsze mają drugie dno i w tym przypadku nie jest inaczej. Raval pochodzi od dzielnicy El Raval w Barcelonie, która w ostatnich latach stała się centrum kultury, sztuki i turystyki Nie ulega wątpliwości, że tętniąca życiem okolica i kolebka młodych artystów zyska teraz na popularności.

Reklama

Cupra Raval przejedzie do 440 km na jednym ładowaniu

Hiszpańska nowość została zaprojektowana na małej platformie MEB dla aut elektrycznych. Samochód mierzący nieco ponad 4 metry długości będzie napędzany przez motor o mocy 226 KM zamontowany na przedniej osi. Pierwsza “setka" ma pojawiać się na liczniku po 6,9 sekundy, a prędkość maksymalna zostanie ograniczona elektronicznie do 160 km/h. Maksymalny zasięg w wersji “Range" szacuje się na 440 km. Z wykorzystaniem szybkiej ładowarki naładowanie akumulatora z poziomu 10 do 80 proc. ma trwać 20 minut.

Ile będzie kosztować Cupra Raval?

Technologicznie więc Cupra Raval będzie bazować na rozwiązaniach, które Volkswagen zaprezentował podczas premiery koncepcyjnego modelu ID.2all - pierwszego elektrycznego samochodu segmentu B niemieckiego koncernu. Cupra Raval, podobnie jak bliźniaczy model spod znaczka VW, zadebiutuje na rynku w 2025 roku. Niemcy zapowiedzieli, że cena bazowa ma kształtować się na poziomie poniżej 25 tysięcy euro.

Nowa Cupra Raval. Widzieliśmy ją na żywo

Prototyp Cupry Raval, podobnie jak inne nowości hiszpańskiej marki, zostały zaprezentowane światu w połowie 2022 roku. Podczas zorganizowanej z dużym rozmachem konferencji Wayne Griffiths, prezes zarządu marki Cupra, zapowiedział wielkie zmiany w gamie modelowej. To właśnie wtedy po raz pierwszy pokazano model Tavascan (krewny Volkswagena ID.5), kompaktowego SUV-a Terramar, jak również odświeżone wersje modeli Born, Leon i Formentor. Gwiazdą tego wieczoru była Cupra Raval, jednak na tamten czas nosiła jeszcze nazwę “UrbanRebel".

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Cupra | elektryki | samochody elektryczne | samochody miejskie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy