Reklama

Mazda CX-7

Na rozpoczynających się na początku stycznia salonach motoryzacyjnych w Los Angeles i Detroit Mazda po raz pierwszy zaprezentuje produkcyjną wersję CUV-a CX-7.

Pięciomiejscowe CX-7 (każdy z pasażerów ma własny fotel) trafi na rynek amerykański latem przyszłego roku. Samochód ten jest bowiem pierwszym z serii trzech, które zaprojektowano specjalnie z myślą o sprzedaży za oceanem. W Europie samochód ten pojawi się dopiero w 2007 roku.

Pojazd ma łączyć w sobie wszechstronność SUV-a z przyjemnością jazdy jakie dają samochody sportowe. Stylistykę oparto głównie na prototypie pod nazwą MX-Crossport, który przedstawiono rok temu w Detroit. W sylwetce odnajdziemy jednak również elementy conceptu RX-01, który zaprezentowano w 1995 roku oraz - sportowej Mazdy RX-8. Wnętrze oparto już tylko na MX-Crossport.

Źródłem napędu CX-7 będzie jednostka wysokoprężna o pojemności 2.3l i mocy 244 KM (przy 5000 obr/min). Maksymalny moment obrotowy wynosi 350 Nm (przy 2500 obr/min), przy czym 99 procent momentu dostępne jest aż do 5000 obr/min. Jednostka napędowa współpracuje z automatyczną sześciobiegową skrzynią biegów. Zużycie paliwa w cyklu mieszanym wynosi 12.5l/100 km.

Reklama

CX-7 będzie oferowane w wersjach z napędem na koła przednie lub wszystkie. W tym drugim przypadku do pięćdziesięciu procent momentu obrotowego może zostać przetransferowane na koła tylne. Zajmuje się tym elektronika, a dokładniej system Active Torque Split All-Wheel Drive.

W Detroit i Los Angeles Mazda po raz pierwszy pokaże również nowy prototyp o nazwie Kabura. Będzie to kompaktowe sportowe coupe z umieszczonym centralnie silnikiem i napędem na koła tylne, które zaprojektowane zostało w centrum projektowym Mazdy w Kalifornii.

Kabura jest już trzecim prototypem tej japońskiej firmy (po Sassou i Senku), który zaprezentowany zostanie w ciągu 5 miesięcy.

Nazwa Kabura nie ma nic wspólnego z futerałem na pistolet. Słowo to pochodzi od japońskiego sformułowania Kabura-ya, które określa dźwięk wydawany przez wystrzeloną strzałę. Dawniej był to sygnał do rozpoczęcia bitwy.

ZOBACZ galerię zdjęć CX-7.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje