Hyundai IONIQ z tytułem World Car of the Year 2022. Zgadzasz się z werdyktem ekspertów?

Tytuł World Car of the Year 2022 powędrował do Hyundaia IONIQ 5. Wyniki konkursu na Światowy Samochód Roku zapiszą się w historii marki Hyundai, bo koreański producent zgarnął nagrody w trzech z pięciu stricte "samochodowych" kategorii.

  • Fani klasycznej motoryzacji nie będą zadowoleni wynikami tegorocznej edycji konkursy na Światowy Samochód Roku 2022. 
  • Jury złożone ze 102 dziennikarzy motoryzacyjnych reprezentujących 34 kraje świata ogłosiło wyniki prestiżowego konkursu World Car of the Year, którego tegorocznym sponsorem tytularnym była firma Brembo.

Hyundai IONIQ 5 Światowym Samochodem Roku 2022

Niestety, zwycięzcy - w przeciwieństwie do sponsora - nie kojarzą się raczej ze sportowymi emocjami. W czterech z pięciu "samochodowych" kategorii zwyciężyły samochody o napędzie elektrycznym. Jedynym wyróżnionym reprezentantem klasycznej, spalinowej, motoryzacji została niepozorna Toyota Yaris Cross.

Reklama

O gigantycznym wręcz triumfie mówić mogą Koreańczycy, a - ściślej - przedstawiciele Hyundaia. Elektryczny Hyundai IONIQ 5 wygrał w trzech z pięciu kategorii:

  • Światowy Samochód Roku 2022,
  • Światowy Elektryczny Samochód Roku 2022,
  • Design roku 2022

Mówiąc o Hyundaiu nie sposób też pominąć nagrody dla Motoryzacyjnej Osobowości Roku 2022, która 22 lutego przyznana została Luckowi  Donckerwolke, czyli "dyrektorowi kreatywnemu" Hyundaia, który w ostatnim czasie nadzorował prace nad powstawaniem m.in. takich modeli, jak IONIQ 5, Kii EV6 i Genesisa GV60.

World Car of the Year 2022 - elektryki i długo, długo nic

Elektryczne auto zwyciężyło również w kategorii "World Performance Car of the Year 2022". Tytuł najlepszego samochodowego sportowca powędrował do elektrycznego Audi E-Tron GT.


Auto z wtyczką nie dało również szans konkurencji kategorii Luksusowego Światowego Samochodu Roku 2022. W tym przypadku główna nagroda powędrowała do Stuttgartu. Za World Luxury of the Year 2022 uznano Mercedesa EQS.

Do grona zwycięzców zakwalifikowało się tylko jedno auto z napędem spalinowym. Chodzi o Toyotę Yaris Cross, która uznana została za Światowy Miejski Samochód Roku 2022. Auto rzeczywiście ma wszelkie szanse by stać się światowym bestsellerem i odegrać znaczącą rolę również na polskim rynku.

Przypominamy że jedynym reprezentantem Polski w jury prestiżowego konkursu jest nasz kolega po piórze - Maciej "Pertyn" Pertyński.

Pomagajmy Ukrainie - ty też możesz pomóc

***

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy