Fiat Panda

Od premiery Fiata Pandy w 1980 roku minęło ponad 40 lat. W tym czasie samochód zmienił się nie do poznania. /materiały prasowe
  • Marka:

  • Rozpoczęcie produkcji:

    1980

Fiat Panda to ciekawa propozycja włoskiego producenta, skierowana do osób poszukujących niewielkiego samochodu w przystępnej cenie. Auto jest zaliczane do segmentu A. Produkcja Pandy ruszyła pełną parą w 1980 roku i od tego czasu ten model zyskał rzeszę sympatyków.

Historia Fiata Pandy

Od premiery Fiata Pandy w 1980 roku minęło ponad 40 lat – w tym czasie samochód zmienił się nie do poznania. Z kanciastego następcy Fiata 133 przeobraził się w kompaktowe auto o nowoczesnej stylistyce.

Od samego początku Fiat Panda był propozycją budżetową, w której użytkownicy nie mogli liczyć na bogatą stylistykę wnętrza czy luksusowe dodatki. Nie przeszkodziło to jednak temu modelowi w zdobyciu drugiego miejsca w plebiscycie Europejski Samochód Roku 1981.

Fiat Panda II zadebiutował podczas wystawy zorganizowanej w Bolonii, pod nazwą Gingo. Jednak pod wpływem protestów marki Renault, która sugerowała zbytnie podobieństwo do jej modelu Twingo, zdecydowano się na przemianowanie auta na Pandę II. Do sprzedaży trafiły pojazdy z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi.

Najnowsza generacja Fiata Pandy jest produkowana od ponad 10 lat i - podobnie jak jej poprzedniczki - jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych aut w swojej klasie. Obecnie największą konkurencję Fiata Pandy stanowią takie modele jak Kia Picanto czy Toyota Aygo.

Fiat Panda – generacje

Pierwsza generacja Fiata Pandy była produkowana od 1980 do 2003 roku. Do sprzedaży trafiły dwie wersje nadwozia: hatchback (3d) oraz van.

Druga generacja Fiata Pandy była oferowana w latach 2003–2012. Tak jak poprzednio Fiat zaproponował dwie wersje nadwozia: hatchbacka (5d) oraz vana.

Trzecia generacja Fiata Pandy jest dostępna w sprzedaży od 2012 roku. Fiat Panda III to hatchback (5d) o nowoczesnej stylistyce nadwozia.

Fiat Panda – dane techniczne

  • Fiat Panda I – pojemność silników: 0,65–1,3 l; moc silników: 30–54 KM; napęd na przednie lub wszystkie koła; skrzynie biegów: manualne 4b i 5b;
  • Fiat Panda II – pojemność silników: 1,1–1,4 l; moc silników: 54–100 KM; napęd na przednie lub wszystkie koła; skrzynie biegów: manualne 5b i 6b, półautomatyczna 5b;
  • Fiat Panda III – pojemność silników: 0,9–1,3 l; moc silników: 65–95 KM; napęd na przednie lub wszystkie koła; skrzynie biegów: manualne 5b i 6b, półautomatyczna 5b.

Fiat Panda – opinie kierowców

Fiat Panda to auto, które bez problemu można spotkać na polskich drogach. Szczególną popularnością cieszą się modele drugiej generacji. Zaletą Fiata Pandy jest przystępna cena, a także stosunkowo niskie koszty eksploatacyjne. Użytkownicy doceniają również funkcjonalne nadwozie.

Decydując się na zakup pojazdu używanego, warto jednak mieć na uwadze, że im auto jest starsze, tym więcej usterek może w nim wystąpić. Do najczęstszych awarii Fiata Pandy zgłaszanych przez kierowców zaliczają się m.in.: wycieki oleju silnikowego, szybkie zużywanie się łańcuchów rozrządu, krótka żywotność sprzęgła. Problematyczne może okazać się także zawieszenie, które jest określane jako nietrwałe. W starszych modelach na karoserii pojawiają się także ogniska rdzy.

Wiadomości

Zdjęcia