Autostrady w Polsce. Ile jest kilometrów tras, czy są płatne i jakie są ograniczenia prędkości

Autostrady w Polsce to duża część sieci dróg krajowych, które obsługują trasy międzyregionalne, jak i międzynarodowe. Planowana sieć autostrad i dróg ekspresowych w Polsce ma liczyć blisko 8177 kilometrów, z czego 2100 kilometrów to drogi szybkiego ruchu. Zebraliśmy kluczowe informacje o parametrach technicznych, opłatach i systemach poboru opłat, dotyczące korzystania z autostrad.

Autostrady w Polsce są drogami płatnymi na wielu odcinkach.
Autostrady w Polsce są drogami płatnymi na wielu odcinkach. Fot. Gerard/REPORTERReporter

Na Światowym Forum Ekonomicznym w 2020 roku ogłoszono, że Polska jest na 20. miejscu w Europie i 57. miejscu na świecie w specjalnej klasyfikacji jakości dróg i autostrad. W czołówce tego zestawienia są Hiszpania oraz Niemcy.

Autostrady w Polsce - definicja

W latach 60. XX wieku pojawiały się liczne wpisy w aktach prawnych, dotyczące autostrad. Według tamtych zapisów autostrady w Polsce uznawane były za specjalnie zaprojektowany pas ruchu samochodowego, oznaczony dopasowanym znakiem drogowym. Aktualnie istnieją dwie, w pełni legalne definicje słowa autostrady.

Jedną z nich znajdziemy w Ustawie z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych. Definicja ta mówi, że autostrada to droga publiczna o ograniczonej dostępności, przeznaczona wyłącznie do ruchu pojazdów samochodowych, wyposażona przynajmniej w dwie trwale rozdzielone jednokierunkowe jezdnie, posiadająca wielopoziomowe skrzyżowania ze wszystkimi przecinającymi ją drogami transportu lądowego i wodnego. Wyposażona jest w urządzenia obsługi podróżnych, pojazdów i przesyłek, przeznaczone wyłącznie dla użytkowników autostrady.

Drugą definicję znajdziemy w Ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym. Ta ustawa określa autostradę jako drogę dwujezdniową, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi, na której nie dopuszcza się ruchu poprzecznego, przeznaczona tylko do ruchu pojazdów samochodowych, z wyłączeniem czterokołowca, które na równej, poziomej jezdni mogą rozwinąć prędkość co najmniej 40 km/h, w tym również w razie ciągnięcia przyczep.

Parametry techniczne autostrad w Polsce - czym się różnią od dróg ekspresowych?

Parametry techniczne autostrad, jak i dróg ekspresowych są określane przez Rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej.

Autostrady w Polsce muszą mieć minimalny pas drogowy o szerokości 60 m.  Mogą mieć także węzły drogowe z drogami głównymi, które łączą się z drogami przyspieszonymi. Odstępy między węzłami nie powinny być mniejsze niż 15 km.

Autostrady w Polsce różnią się od dróg ekspresowych tym, że ekspresówki mogą być jednojezdniowe, posiadać więcej węzłów oraz mieć skrzyżowania.

Oznaczenia i numeracja autostrad w Polsce

Autostrady w Polsce są oznaczane znakiem D-9, czyli białego wiaduktu nad dwiema białymi jezdniami. Na znaku widnieje niebieskie tło. Autostrady są numerowane literą A, a drogowskazy mają niebieskie tło.

Numeracja jest w pełni zgodna z numerami dróg krajowych, które są zastępowane przez kolejne odcinki autostrady.

Warto wiedzieć, że autostrady mogą być także oznaczone trasami europejskimi. Na przykład, w przypadku autostrady A2, która jest częścią drogi E30, możemy zauważyć, że na znakach są widoczne oba oznaczenia.

Znak D-9 oznacza wjazd na autostradę. INTERIA.PL

Jakie są dopuszczalne prędkości na polskich autostradach?

  • 140 km/h - z taką prędkością po autostradach w Polsce mogą poruszać się samochody osobowe, motocykle oraz samochody ciężarowe do 3,5 tony.
  • 90 km/h - z taką prędkością po autostradach w Polsce mogą jechać samochody osobowe z przyczepą, motocykle z przyczepą, samochody ciężarowe z przyczepą do 3,5 tony, a także powyżej tej masy, oznakowane pojazdy, które przewożą materiały niebezpieczne oraz autobusy z przyczepą.
  • 60 km/h - to prędkość na autostradach dla pojazdów z urządzeniem wystającym do przodu (więcej niż 1,5 m od siedzenia).
  • Motocykliści, którzy zdecydują się przewozić dziecko w wieku do lat 7, zobligowani są do poruszania się prędkością 40 km/h.

Ile kilometrów autostrad jest w Polsce? Mapa autostrad GDDKiA

Autostrady dostępne dla kierowców aktualnie oplatają prawie całą Polskę na długości blisko 1600 km. Poniżej znajdziecie zestawienie autostrad wraz z informacją, ile odcinków autostrad możecie przejechać i co w najbliższym czasie szykuje GDDKiA.

  • Autostrada A4 to najdłuższa autostrada w Polsce na odcinku Jędrzychowice (granica) - Korczowa (granica). Aktualnie kierowcy używają 669,3 km tej drogi, a planowana długość to 672,8 km. Autostrada A4 jest w województwach: dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim oraz podkarpackim. 
  • Kolejną autostradą w Polsce jest A2 na odcinku Świecko - Kukuryki, która przebiega przez województwo lubuskie, wielkopolskie, łódzkie, mazowieckie oraz lubelskie. Aktualnie w użytku jest 471,95 km, a zapowiedziano 622,2 km. Autostrada A1 to tak zwana Autostrada Bursztynowa
  •  na odcinku Rusocin-Gorzyczki. Kierowcy korzystają aktualnie z 493,4 km drogi, a w przyszłości - już w 2022 roku będą mogli przemierzyć nią blisko 584 km. 
  • Autostrada A18 to odcinek Olszyna-Krzyżowa, która biegnie przez województwa lubuskie oraz dolnośląskie. Aktualnie w użytku jest zaledwie 5,5 km. GDDKiA zapowiada, że projektowana długość to 78 km. 
  • Autostrada A6 to odcinek Kołbaskowo-Rzęśnica w województwie zachodniopomorskim. Projektowana długość to 29,2 km. Jak na razie kierowcy jeżdżą na trasie 25,2 km. 
  • Ostatnią autostradą dostępną w Polsce jest A8, która jest także autostradową obwodnicą Wrocławia - Psie Pole. W użytku aktualnie jest 22 km.
Mapa autostrad w Polsce (dane na koniec 2020 roku)GDDKiAGDDKiA
Docelowa mapa autostrad i dróg ekspresowych w Polsce.GDDKiAGDDKiA

***

Moto flesz. Odcinek 9INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas