Kalkulator prędkości

Co to jest prędkość?

Prędkość określa, jak szybko obiekt porusza się względem układu odniesienia. Wzór na prędkość umożliwia obliczenie jej wartości, która bywa też nazywana szybkością. Żeby obliczyć wartość prędkości wystarczy podzielić pokonaną drogę przez czas potrzebny do jej przebycia.

Wzór na prędkość średnią to V = s / t, gdzie „V” oznacza prędkość, „s” to droga, a „t” to czas. Jednostką prędkości w systemie SI m/s (metr na sekundę). Jednak dużo częściej używa się jednostki km/h (kilometr na godzinę) lub mph (mila na godzinę).

Prędkość czy szybkość - co jest poprawne?

W języku polskim oba terminy są bardzo często używane zamiennie. Jednak w fizyce, dla większej precyzji, mogą być rozróżniane. Prędkość jest wielkością wektorową, co oznacza, że ma zarówno wartość, jak i kierunek (pojazd poruszał się z prędkością 50 km/h na północ). Natomiast wartość prędkości, określana czasem jako szybkość, jest wielkością skalarną, która posiada jedynie wartość, np. 50 km/h.

Co jest km/h?

Kilometr na godzinę, czyli km/h jest powszechnie stosowaną jednostką szybkości lub wartości prędkości. W języku angielskim stosuje się również skrót kph (kilometers per hour) oraz kmph (rzadziej).

Jednostka km/h informuje, że obiekt poruszający się z prędkością 1 km/h w ciągu 1 godziny przebędzie drogę 1 kilometra. Jednocześnie poruszając się z prędkością 3,6 km/h obiekt pokonuje 1 m/s.

Co jest mph?

Jednostka mph (miles per hour), czyli mila na godzinę, to brytyjska imperialna i amerykańska zwyczajowa jednostka prędkości. Wyraża liczbę mil przejechanych w ciągu jednej godziny. Jest używana w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych oraz kilku krajach należących do terytoriów zamorskich obu państw.

Jak przeliczyć mph na km/h oraz mph na km/h?

Można to zrobić przy pomocy kalkulatora prędkości dostępnego w naszym serwisie lub skorzystać z klasycznego kalkulatora. Warto wiedzieć, że 1 mila wynosi w przeliczeniu 1,6093440 kilometra. Natomiast 1 kilometr to zaledwie 0,6214 mili.

Dla ułatwienia obliczeń wystarczy zaokrąglić obie wartości i zapamiętać, że 1 mila to 1,61 kilometra. Natomiast w odwrotną stronę - 1 kilometr to 0,62 mili. Następnie wystarczy przemnożyć poszczególne wartości. Na przykład:

100 mph * 1,61 = 161 km/h

100 km/h * 0,62 = 62 mph

Warto przy okazji zapamiętać, że prędkość podawana w kilometrach na godzinę (km/h) będzie większa niż jej odpowiednik podawany w milach na godzinę (mph).

Dlaczego w niektórych krajach obowiązuje km/h lub mph?

Wynika to przede wszystkim z kwestii historycznych i kulturowych. W różnych regionach operowano własnymi, unikalnymi systemami pomiaru, zwłaszcza długości i odległości. Kraje należące do Imperium Brytyjskiego oraz jego byłe kolonie przyjęły system imperialny (mile, jardy, stopy), w ramach którego obowiązuje jednostka mph.

Natomiast w krajach Europy kontynentalnej obowiązywał system metryczny, który uznaje jednostkę prędkości km/h. System metryczny jest oparty na systemie dziesiętnym i wykorzystuje jednostki takie jak kilometry i metry. Wraz z upływem lat zyskał międzynarodowe uznanie. Dlatego większość krajów na świecie przyjęła system metryczny do pomiaru m.in. odległości i prędkości.