Tajemniczy autobus na ulicach Warszawy. Nie zniknie z nich przez rok

Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie rozpoczęły testy elektrycznego autobusu chińskiego producenta. Yutong U12 będzie woził mieszkańców stolicy przez najbliższy rok, w celu sprawdzenia, jak poradzi sobie w różnych warunkach.

Tajemniczy autobus na warszawskich ulicach. To produkt z Chin

Zaostrzająca normy emisji spalin i planująca zakazać sprzedaży aut spalinowych Europa stanowi łakomy kąsek dla producentów z Chin. Swoją ekspansję na rynki Starego Kontynentu planują i prowadzą nie tylko firmy zajmujące się produkcją akumulatorów czy samochodów osobowych zasilanych prądem. Do tego grona należą również producenci autobusów. W Warszawie rozpoczęły się testy elektrycznego autobusu Yutong U12, produktu firmy Yutong Bus. 

Yutong U12 ma 12 metrów długości i, w zależności od specyfikacji, może zabrać na swój pokład do 90 pasażerów. Dzięki bezkobaltowym akumulatorom oraz systemowi rekuperacji pojazd ma oferować zasięg wynoszący do 400 km na jednym ładowaniu. Yutong U12 został wyposażony również w różnego rodzaju technologie mające gwarantować, że akumulator nie będzie stanowił zagrożenia. Jego stan bez przerwy, przez całą dobę, monitoruje specjalny system. 

Reklama

Jeśli chodzi o komfort podróżowania pasażerów, autobus wyposażony jest w klimatyzację oraz ładowarki USB. Dodatkowo Yutong U12 jest "niskopodłogowcem", a to oznacza, że osoby niepełnosprawne nie będą miały problemu z dostępem do pojazdu. O komfort pracy kierowcy dbać ma m.in. zestaw kamer 360 stopni, pomagający w manewrowaniu autobusem.

Na jakich liniach będzie można spotkać chiński autobus?

Początkowo U12 będzie obsługiwał linię 106, a następnie 178. Stołeczny ZTM zaznacza jednak, że autobus może trafić również na inne linie obsługiwane przez zajezdnię "Stalowa". Testy potrwają cały rok, by sprawdzić, jak chiński produkt poradzi sobie w różnych warunkach pogodowych i w skrajnych temperaturach.

Yutong Bus to jeden z największych graczy na rynku autobusów

Nazwa firmy Yutong Bus raczej niewiele mówi przeciętnemu pasażerowi autobusu. Warto jednak wiedzieć, że ten chiński producent znajduje się w ścisłej czołówce największych na świecie firm zajmujących się produkcją autobusów i autokarów. Firma ma również swoje sukcesy w Europie. Według danych Chatrou CME Solutions Europe, w 2022 roku na Starym Kontynencie zarejestrowano 479 egzemplarzy elektrycznych autobusów firmy Yutong Bus. W efekcie chińskiemu producentowi dało to pierwsze miejsce w rankingu.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: autobus | autobus elektryczny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy