Polacy rzucili się na auta elektryczne? To zależy, na które liczby spojrzeć

Jak wynika z licznika elektromobilności prowadzonego przez PSPA w pierwszej połowie 2022 roku zarejestrowano o 92,26 proc. więcej aut elektrycznych niż w analogicznym okresie zeszłego roku. Wartość robi wrażenie, choć trochę mniejsze, gdy spojrzymy na jaką sprzedaż się to przełożyło.

Jak czytamy w raporcie Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych, od początku roku do końca czerwca zarejestrowano w Polsce 6062 samochody elektryczne.

Pojazdy elektryczne cieszą się rosnącą popularnością

Wszystkich osobowych samochodów elektrycznych pod koniec czerwca było w sumie 23 698 sztuk. Ponadto zarejestrowanych było w sumie 2107 elektrycznych dostawczaków i samochodów ciężarowych. Natomiast elektrycznych jednośladów, motorowerów i motocykli, było w sumie 14 464 sztuki.

Wzrost zanotowano także wśród floty zarejestrowanych elektrycznych autobusów. Pod koniec czerwca było ich w całym kraju w sumie 762 sztuki.

Reklama

Ładowarek też mamy coraz więcej

Wraz z rosnącym zainteresowaniem samochodami elektrycznymi rośnie także liczba ogólnodostępnych punktów ładowania. Pod koniec pierwszej połowy tego roku w Polsce funkcjonowały dokładnie 2232 stacje ładowania, które łącznie dysponowały 4327 punktami. Daje to więc trochę ponad pięć osobowych elektryków na jedną ogólnodostępną wtyczkę. W samym tylko czerwcu do użytku 42 nowe stacje (74 punkty).

Z ogół punktów do ładowania samochodów elektrycznych tylko 29 proc. to szybkie ładowarki prądu stałego. Aż 71 proc. stanowią ładowarki o mocy nie większej niż 22 kW.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: samochody elektryczne w Polsce | rejestracja aut | PSPA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy