W ustawie dla kierowców jest sporo o zwierzętach. Trzeba to wiedzieć

Wydawać by się mogło, że podstawowa ustawa związana z ruchem drogowym, pojazdami i kierowcami dotyczy wyłącznie pojazdów na kołach. Nic bardziej mylnego, całkiem sporo rzeczy w ustawie Prawo o ruchu drogowym dotyczy także zwierząt, które przecież też mogą poruszać się po (niektórych drogach).

Przepisy drogowe powinny znać również osoby zajmujące się pędzeniem zwierząt.
Przepisy drogowe powinny znać również osoby zajmujące się pędzeniem zwierząt. ZOFIA I MAREK BAZAK East News

Wielu może być tym faktem zdziwionych, podobnie jak tym, że, według zapisów w ustawie, “kierujący” to nie tylko osoba “ która kieruje pojazdem lub zespołem pojazdów”, ale także “osoba, która prowadzi kolumnę pieszych, jedzie wierzchem albo pędzi zwierzęta pojedynczo lub w stadzie”.

Z tego względu w ustawie Prawo o ruchu drogowym, w którym przecież spotykamy się z różnymi sytuacjami związanymi ze zwierzętami - czy to gospodarskimi, czy dzikimi - znalazły się zapisy, na które szczególną uwagę powinny zwrócić osoby zajmujące się na przykład hodowlą zwierząt, czy wykorzystaniem w ich transporcie.

Zwierzęta na drodze. Na co uważać?

Nie wszyscy wiedzą, że przepisy ruchu drogowego dość precyzyjnie określają zasady ich przemieszczania się po drogach. Na przykład, jeśli ktoś chce przeprowadzić stado krów czy owiec, musi to zrobić pod odpowiednim nadzorem. Z kolei pojedyncze zwierzę? Tu sprawa jest prosta - tylko na uwięzi, bez możliwości prowadzenia go luzem. To oczywiście ma zapewnić bezpieczne, zarówno dla zwierzęcia jak i wszystkich innych uczestników ruchu, przeprowadzenie go przez ulicę czy jezdnię.

Co ciekawe, przepisy dokładnie określają nawet to, gdzie ma się znajdować osoba prowadząca zwierzęta - musi iść po lewej stronie stada. A gdy robi się ciemno? Wtedy poganiacz musi mieć przy sobie latarkę ze światłem widocznym z co najmniej 150 metrów. Przy pojazdach zaprzęgowych można prowadzić zwierzęta luzem, ale jest haczyk - maksymalnie dwie sztuki i tylko z prawej strony pojazdu.

Najbardziej istotne zakazy dotyczące zwierząt

Szczególnie istotne są zakazy - nie wolno pędzić zwierząt po drogach międzynarodowych (oznaczonych odpowiednimi numerami, na przykład E40, E67 itd.), a po zmroku na jakiejkolwiek drodze o twardej nawierzchni. Kategoryczny zakaz dotyczy też osób poniżej 13 roku życia - nie mogą one pędzić zwierząt po drogach o twardej nawierzchni.

Przepisy zabraniają także przeprowadzania zwierząt w poprzek drogi tam, gdzie widoczność jest ograniczona, zatrzymywania ich na jezdni czy zajmowania więcej niż prawej połowy jezdni lub dróg dla pieszych i rowerów. A żeby było ciekawiej - rada powiatu może wprowadzić dodatkowe ograniczenia i zakazać pędzenia zwierząt na wybranych drogach lub obszarach w określonym czasie.

Uwaga na zwierzęta - znak ostrzegawczy A-18a

W miejscach, gdzie szansa na spotkanie zwierząt gospodarskich, zatem głównie na terenach wiejskich, jest spora, zarządcy dróg stosują odpowiedni znak ostrzegawczy - A-18a, czyli ten z symbolem krowy. Ostrzega on kierowców, że w tym miejscu regularnie przepędza się zwierzęta gospodarskie.

W miejscach, gdzie łatwo o spotkanie zwierząt gospodarskich, znaleźć można znak A-18a.Piotr MecikEast News

Nie chodzi tu o przypadkowe spotkanie z owcą czy krową - znak pojawia się tam, gdzie zwierzęta przechodzą przez drogę lub wzdłuż niej niemal codziennie. Najczęściej spotkamy go w pobliżu hodowli czy pastwisk, czyli tam, gdzie rolnicy muszą regularnie przeprowadzać swoje stada.

Driftowanie na parkingu skończył mandatem i punktami karnymiPolicjaPolicja
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas