Rynek paliw

PKN Orlen zmienia nazwę. Jak będzie się nazywał paliwowy potentat?

Wcześniejsza zapowiedź prezesa PKN Orlen dotycząca planów zmiany nazwy koncernu już niedługo może stać się faktem. Wśród projektów uchwał, którymi ma zająć się zwołane na 21 czerwca walne zgromadzenie spółki, znalazł się ten dotyczący zmiany nazwy firmy. Jak miałby się nazywać koncern?

PKN Orlen niebawem nazwę. Dlaczego?

Już niedługo nazwa PKN Orlen może przejść do historii. Na 21 czerwca obecnego roku zarząd koncernu zaplanował zwyczajne walne zgromadzenie spółki. Wśród przygotowanych projektów uchwał, które mają być wówczas podejmowane, znalazł się ten dotyczący zmiany statutu koncernu. 

Autorami projektu są dwaj członkowie zarządu PKN Orlen: Armen Konrad Artwich oraz Jan Szewczak. W uzasadnieniu projektu uchwały możemy przeczytać, że zmiana nazwy "pozwoli na zachowanie spójności z przyjętą "Strategią Orlen 2030" w zakresie budowy koncernu multienergetycznego oraz budową globalnej marki Orlen na rynkach zagranicznych (proces rebrandingu)". 

Reklama

Autorzy projektu uważają również, że zrealizowane w minionym roku działania i dalsze plany rozwoju spółki "implikują konieczność zmiany postrzegania marki, obecnie skoncentrowanej wokół przetwarzania ropy naftowej".

Dodatkowo Artwich i Szewczak stwierdzają, że zmiana nazwy firmy pozwoli na odzwierciedlenie jej obecnej działalności i "strategiczne kierunki rozwoju". Jak uzasadniają, zakłada się, że w latach 2023-2026 "ok. 66 proc. wartości Grupy" będzie generowane przez segmenty, które nie są związane z przetwarzaniem ropy naftowej. "Tym samym określenie 'naftowy' w aktualnym członie firmy nie jest już adekwatne i spójne z wizją spółki oraz ambicjami rozszerzenia marki poza segment paliwowy" - dodali członkowie zarządu.

Prezes PKN Orlen już wcześniej zapowiadał zmianę nazwy

Pomysł zmiany nazwy PKN Orlen zapowiadał już w marcu prezes koncernu, Daniel Obajtek. W rozmowie z ISBNews zapowiedział on, że rozważane są takie kroki. Zaznaczył jednak, że zmiana nie dotknie członu "Orlen". Jak wówczas stwierdził Obajtek, w efekcie połączenia z Grupą Lotos, PGNiG, a wcześniej również z Grupą Energa, Orlen zbudował firmę multienergetyczną, wykraczającą w swojej działalności poza obszar naftowy. Z tego właśnie powodu sformułowanie "Polski Koncern Naftowy" ma nie pasować do stanu faktycznego.

Jak zmieni się nazwa PKN Orlen?

Zgodnie z nim zamiast "Polski Koncern Naftowy Orlen S.A.", firma będzie posługiwać się nazwą "Orlen S.A." 

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PKN Orlen S.A. | Orlen

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama