Rynek paliw

Ceny paliw na stacjach 15 października. Ile dziś kosztuje benzyna, ropa i gaz?

Po cenowej odwilży z ostatniego miesiąca, nerwowo patrzymy na rosnące ceny paliw. Niestety, rynkowi eksperci i analitycy nie mają dobrych wiadomości.

Ceny paliw na stacjach 15 października

Wrzesień przyniósł niewielkie obniżki cen paliw, ale od końca tego miesiąca obserwujemy zdecydowane wzrosty.

Najnowsze dane dotyczące cen paliw na stacjach benzynowych pochodzą z 12.10.2022. Zgodnie z obliczeniami analityków e-petrol, średnie ceny paliw na stacjach wyglądają jak poniżej: 

  • cena benzyny PB98 - 7,62 zł/litr,
  • cena benzyny Pb95 - 6,85 zł/litr,
  • cena diesla ON - 8,01 zł/litr,
  • cena gazu LPG - 3,09 zł/litr.

Prognozowane ceny paliw na najbliższe dni

Według analityków rynku, w kolejnych dniach trzeba oczekiwać kolejnych podwyżek cen. W przyszłym tygodniu cena oleju napędowego może osiągnąć poziom nawet 8,31 zł, bezołowiowa „95” podrożeje do 7,11 zł, a „98” – do 7,79 zł/litr. Wzrosną też ceny gazu LPG – według analityków mogą osiągnąć poziom 3,19 zł.

Reklama

Dlaczego paliwo drożeje? Wyjaśniamy skąd te podwyżki

Skokowy wzrost detalicznych cen paliw to głównie efekt decyzji Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową (OPEC) o zmniejszeniu wydobycia. W ubiegłym tygodniu organizacja informowała o "zmniejszeniu celu wydobywczego o 2 mln baryłek dziennie".

Największe "cięcie" od 2020 wywołało niepokoje na giełdach, w wyniku czego ceny oleju  gwałtownie wzrosły. Przed ogłoszeniem decyzji OPEC cena baryłki ropy oscylowała w okolicach 88 dolarów. Wkrótce po zakomunikowaniu zmniejszenia wydobycia - wystrzeliła do ponad 97 dolarów za baryłkę. Obecnie kurs ropy na światowych rynkach ustabilizował się na poziomie około 95 dolarów za baryłkę.  


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ceny paliw
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama