Polskie drogi

W przyszłą środę wielka kumulacja. Kierowcy będą nerwowo zerkać w lusterka

W dniach 16-22 września w Europie przeprowadzana będzie akcja Roadpol Safety Days. Cel - sprawić, by w czasie jej trwania, na europejskich drogach nie doszło do żadnego śmiertelnego wypadku drogowego. W Polsce dniem kumulacji działań policji będzie środa, 21 września.

By ograniczyć liczbę wypadków śmiertelnych na europejskich drogach, organizacja Roadpol, która zrzesza wydziały ruchu drogowego z różnych krajów UE, zaplanowała tygodniową akcję wzmożonych kontroli kierowców.

Roadpol Safety Days 2022

W tym roku było tylko pięć dni, w których na terenie Polski nie doszło do żadnego wypadku śmiertelnego. Dokładnie były to:

  • 13 stycznia,
  • 21 marca,
  • 4 kwietnia,
  • 11 kwietnia,
  • 26 kwietnia.

Nic więc dziwnego, że w zeszłym roku Polska, pod względem liczby osób, które zginęły w wypadkach drogowych, zajęła w UE 4. miejsce - od końca.

Reklama

Aby zadbać o bezpieczeństwo na drogach Unii, działająca na terenie UE organizacja Roadpol zaplanowała tydzień kontroli kierowców. W momencie najbardziej wzmożonych działań policji, który w Polsce przypada na 21 września, kierowcy mogą się spodziewać zarówno większej liczby patroli w nieoznakowanych radiowozach, jak i kaskadowych pomiarów prędkości. Funkcjonariusze skupią się także na bezpieczeństwie "niechronionych uczestników ruchu", czyli głównie pieszych i rowerzystów.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Niektórzy kierowcy mogą nawet nie być świadomi, że są obserwowani. Jak wyjaśnia nadkom. Joanna Biel-Radwańska z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie, na drodze krajowej nr 94 kontrole będą przeprowadzane za pomocą drona. Będzie on monitorował zachowania kierowców w rejonie przejść dla pieszych.

Akcja Roadpol Safety Days zbiega się w czasie z Europejskim Tygodniem Zrównoważonego Transportu, dlatego też w ramach akcji zaplanowane są spotkania z dziećmi w szkołach, podczas których policjanci będą edukować najmłodszych w kwestii bezpieczeństwa na ulicy. Kierowcy przez cały tydzień muszą mieć się na baczności, bowiem obowiązywać już będzie nowy taryfikator punktów karnych.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kontrole policji | kontrola prędkości | kontrole kaskadowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy