Polskie drogi

To najdłuższa polska estakada. Gdzie się znajduje i ile ma długości?

W porównaniu do niektórych krajów nasze „naj” drogi nie są może spektakularne, jednak, z kronikarskiego obowiązku, pokazujemy, gdzie znajduje się najdłuższa prosta, most, estakada czy tunel.

W porównaniu do sytuacji sprzed kilkunastu lat postęp widoczny jest gołym okiem, szczególnie, gdy zmierzymy najdłuższe polskie tunele (nie ma ich wiele), estakady czy mosty.

Najdłuższy tunel w Polsce... na razie

Najdłuższy tunel drogowy w Polsce znajduje się pod miastem, będąc częścią Południowej Obwodnicy Warszawy na drodze ekspresowej S2. Oddany do użytku pod koniec 2021 roku, składa się z dwóch naw, z których każda ma trzy pasy ruchu oraz pas awaryjny. Każda z naw ma długość 2355 metrów, co czyni ten tunel najdłuższym w Polsce. Tunel przebiega pod linią warszawskiego metra i w najgłębszym miejscu znajduje się 20 metrów pod ziemią.

Reklama

Za kilka lat powstanie jednak nowy tunel o rekordowej długości, i to o ponad dwa razy dłuższy od aktualnego. Chodzi o tunel pod Odrą w okolicach Szczecina, który będzie częścią Zachodniej Obwodnicy Szczecina, łączącej Kołbaskowo z Goleniowem. Cała trasa będzie miała długość 50 km, a sam tunel - aż 5 km. Tunel rozpocznie się za węzłem Police, na wysokości zakładów chemicznych, a zakończy w rejonie miejscowości Święta, przed węzłem Modrzewie. W najgłębszym miejscu będzie schodzić na 50 metrów poniżej nurtu Odry. Inwestycja, której koszt szacuje się na 5,4 miliarda złotych, ma być oddana do użytku około 2030 roku.

Najdłuższa prosta i najdłuższa droga w Polsce

W Polsce o miano najdłuższej prostej drogi rywalizują dwa odcinki. Pierwszy z nich, o długości 25 km, rozciąga się od mariny nad Zalewem Zegrzyńskim do ronda w Wyszkowie. Przez około 20 minut jazdy na tym odcinku nie napotkamy żadnego, nawet najmniejszego zakrętu. Drugi długi prosty odcinek, mający 26,1 km, łączy Sokółkę i Dąbrowę Białostocką. Choć jest dłuższy, to jednak nie jest idealnie prosty, gdyż występuje tam kilka łuków.

Najdłuższą drogą w Polsce jest natomiast droga S-8, która biegnie od granicy z Czechami w Kudowie-Zdroju do Raczek w województwie podlaskim, mając długość aż 804 km.

Najwyższa i najdłuższa estakada w Polsce

Jak poinformowała GDDKiA, na odcinku drogi S-19 biegnącej między Babicą a Jawornikiem, ze względu na ukształtowanie terenu, powstanie wiele budowli inżynierskich, wśród nich najwyższa estakada w Polsce. Jej wysokość sięgnie 80 m, będzie spoczywała na ośmiu przęsłach i będzie miała długość prawie 1,1 km.

Z kolei tytuł najdłuższej estakady należy do tej poprowadzonej w ciągu drogi S7 w ramach Południowej Obwodnicy Gdańska. Jej wysokość w najwyższym punkcie to 25 m, ale za to ma długość aż 2780 m. Konstrukcję podparto na 136 palach fundamentowych, które mają średnicę 1500 mm i dodatkowo są wyposażone w stalowe rury osłonowe. Odcinek z estakadą został oddany do użytku w 2012 roku.

Najwyższy most w Polsce

Najwyższym mostem w Polsce jest Most Rędziński, który znajduje się we Wrocławiu. Jego pylon, w kształcie litery H, ma wysokość 122 metrów, co czyni go najwyższą tego typu konstrukcją w Polsce. Żelbetowa konstrukcja zawieszona jest za pomocą 160 want o łącznej długości 25 km. Przeprawa ma 612 metrów długości, a razem z dojazdowymi estakadami - 1742 metry. W każdym kierunku kierowcy mają do dyspozycji trzy pasy ruchu. Most jest częścią Autostradowej Obwodnicy Wrocławia (AOW, A8) i pełni kluczową rolę w przeprawie przez Odrę. Budowa mostu rozpoczęła się w maju 2008 roku i zakończyła w sierpniu 2011 roku.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama