Polski kierowca

O co chodzi z pierwszeństwem łamanym na światłach? To sytuacja ze zdjęcia

Pierwszeństwo łamane na skrzyżowaniach ze światłami może dezorientować. Tymczasem to, kto w takiej sytuacji ma pierwszeństwo, jest dokładnie opisane w przepisach drogowych.

Organizację ruchu na skrzyżowaniach z pierwszeństwem łamanym wizualnie opisują tablice T-6 umieszczone pod znakami informującymi o pierwszeństwie. Mowa o żółtych tablicach z czarnymi liniami, z których te grubsze wizualnie reprezentują drogę z pierwszeństwem. Na takich skrzyżowaniach kierowcy nie powinni mieć wątpliwości, kto ma pierwszeństwo. Sytuacja zaczyna się komplikować, gdy pierwszeństwo łamane dotyczy skrzyżowań, na których zamontowano sygnalizację świetlną.

Pierwszeństwo łamane na skrzyżowaniu ze światłami

Choć mogłoby się wydawać, że kwestia pierwszeństwa na skrzyżowaniach z pierwszeństwem łamanym i sygnalizacją świetlną jest skomplikowana, to odpowiedź na pytanie, kto na powyższym zdjęciu ma pierwszeństwo, jest bardzo prosta. W artykule 5. ustawy Prawo o ruchu drogowym czytamy, że:

Reklama
  • Polecenia i sygnały dawane przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli mają pierwszeństwo przed sygnałami świetlnymi i znakami drogowymi.
  • Sygnały świetlne mają pierwszeństwo przed znakami drogowymi regulującymi pierwszeństwo przejazdu.

Ten przepis jasno określa, kto w powyższej sytuacji ma pierwszeństwo - samochód niebieski/granatowy przejeżdża jako pierwszy. By nikt nie miał wątpliwości, dlaczego, poniżej zamieszczamy ważną grafikę wyjaśniającą hierarchię znaków i sygnałów drogowych obowiązujących na polskich drogach.

Kto ma pierwszeństwo

Można zatem zapytać: To po co w ogóle ktoś umieszcza tablice T-6 na skrzyżowaniach ze światłami? Z tego samego powodu co np. znak STOP. Jeśli sygnalizacja świetlna zawiedzie lub gdy jest okresowo wyłączona, kierowcy muszą stosować się do znaków drogowych, chyba że ruchem kieruje policjant.
Zapamiętajmy zatem:

  1. Jeżeli ruchem kieruje policjant - nie patrzymy na sygnalizację świetlną i znaki drogowe regulujące pierwszeństwo, stosujemy się tylko pomocniczo - w razie potrzeby - do ogólnych przepisów ruchu (pierwszeństwo pojazdu jadącego prosto lub skręcającego w prawo przed skręcającym w lewo).
  2. Jeżeli ruchem kieruje sygnalizacja świetlna  - nie patrzymy na znaki drogowe regulujące pierwszeństwo, stosujemy się tylko pomocniczo - w razie potrzeby - do ogólnych przepisów ruchu (pierwszeństwo pojazdu jadącego prosto lub skręcającego w prawo przed skręcającym w lewo).
  3. Jeżeli pierwszeństwo regulują znaki drogowe - stosujemy się tylko pomocniczo - w razie potrzeby - do ogólnych przepisów ruchu (pierwszeństwo pojazdu jadącego prosto lub skręcającego w prawo przed skręcającym w lewo.
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pierwszeństwo | przepisy drogowe | kierowcy | skrzyżowanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama