Bezprzewodowa kamera cofania. Jak zamontować ją w samochodzie?

Bezprzewodowa kamera cofania w samochodzie to niezwykle przydatne urządzenie ułatwiające parkowanie w zatłoczonych miejscach. Montaż kamery cofania z funkcją połączenia WiFi nie jest skomplikowanym zadaniem. Jaką bezprzewodową kamerę cofania wybrać oraz jak ją połączyć ze smartfonem? Podpowiadamy.

Jak działa bezprzewodowa kamera cofania?

Kamera cofania jest urządzeniem montowanym zwykle w ramce tablicy rejestracyjnej w samochodach osobowych i ciężarowych. Zadaniem tego urządzenia jest wspomaganie kierowcy podczas manewru parkowania tyłem. Szeroki kąt widzenia kamery cofania ma skutecznie eliminować wszystkie martwe punkty, które stanowią spory problem zwłaszcza dla mniej doświadczonych kierowców.

Wyróżniamy dwa rodzaje kamer cofania: przesyłające obraz za pośrednictwem kabla oraz bezprzewodowe, które można sparować z odbiornikiem za pomocą sieci WiFi. W przypadku bezprzewodowej kamery cofania obraz może być wyświetlany na smartfonie, specjalnej nakładce na lusterko lub nawigacji. Rynek oferuje również kamery bezprzewodowe w zestawie z monitorem.

Reklama

Jaką wybrać bezprzewodową kamerę cofania?

Przy zakupie kamery cofania warto zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Najistotniejszym parametrem wpływającym na jakość przekazywanego obrazu jest zasięg pracy między kamerą cofania a odbiornikiem WiFi.

Przydatne jest posiadanie kamery wyposażonej również w szerokokątny obiektyw. Najlepsze urządzenia gwarantują widoczność w zakresie 120 stopni w pionie oraz 180 stopni w poziomie.

Kluczową kwestię stanowi także rodzaj matrycy kamery cofania. Zwykle stosowane są dwa typy - CCD i CMOS. Pierwszy rodzaj cechuje się większą odpornością na szumy i zakłócenia, ale jego działanie jest wolniejsze. Z kolei CMOS generuje obraz nieco gorszej jakości, za to działa szybciej niż CCD. Zaletą CMOS jest również niższa cena.

Kamera cofania, która ma być przydatna w każdych warunkach, musi posiadać tryb night vision, czyli możliwość podglądu nocą. To gwarantuje dobrą jakość obrazu po zmierzchu, nawet przy braku sztucznego oświetlenia latarni miejskiej.

Najtańsze bezprzewodowe kamery cofania można kupić już za około 100 złotych lub mniej. Warto jednak zainwestować w droższe urządzenie, które spełni nasze oczekiwania i posłuży nam dłużej.

Do najpopularniejszych producentów kamer cofania zaliczają się:

  • Mio
  • Garmin
  • Vordon
  • Blow
  • Nvox

Jak podłączyć bezprzewodową kamerę cofania do samochodu?

Istnieje kilka sposób montażu samej kamery. Jednak większość modeli przeznaczona jest do umiejscowienia urządzenia w okolicach tylnej tablicy rejestracyjnej. Najmniej inwazyjny sposób to zakup kamery zintegrowanej z ramką pod tablicę.

Podłączenie kamery cofania tylko na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowanym procesem. Kamera cofania ma dwa przewody: czerwony i czarny. Przewody należy przeprowadzić pod plastikami klapy bagażnika tak, by dostać się do instalacji elektrycznej światła biegu wstecznego. Tam czerwony kabel podłączamy do zasilania lampy biegu wstecznego, a czarny przewód do fabrycznej masy.

Schemat podłączenia modułu bezprzewodowego do kamery cofania

Moduł do kamery cofania pozwala nam na bezprzewodowe przesyłanie sygnału z kamery cofania do ekranu urządzenia wyposażonego w złącze AV-IN (np. LCD, DVD, MP5, GPS).

Tak przedstawia się schemat podłączenia modułu bezprzewodowego na przykładzie monitora i kamery cofania:

Jak podłączyć bezprzewodową kamerę cofania do telefonu?

Decydując się na bezprzewodową kamerę cofania można zrezygnować z dodatkowego ekranu. Jako monitor do kamery cofania można wykorzystać smartfon z systemem Android. Należy pobrać dedykowaną aplikację i zainstalować ją na swoim telefonie. Następnie wystarczy sparować ze sobą smartfon i kamerę.

Kamera cofania w smartfonie aktywuje się za każdym razem, gdy wrzucimy bieg wsteczny. Należy pamiętać, żeby w trakcie jazdy trzymać telefon w specjalnym uchwycie zamontowanym w kratce nawiewu lub na przedniej szybie samochodu.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy