Polski kierowca

Kiedy tramwaj ma pierwszeństwo? Wystarczy pamiętać o jednej zasadzie

Wielu kierowców uważa, że tramwaj zawsze ma pierwszeństwo, a mimo to niemal codziennie dochodzi do zderzeń samochodów z tramwajami. Istotnie, tramwaj jako pojazd szynowy jest w wielu przypadkach „uprzywilejowany” w stosunku do innych pojazdów, ale nie zawsze.

Czy tramwaj ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu równorzędnym?

Art. 25 ustawy Prawo o ruchu drogowym stanowi:

Oznacza to, że w sytuacji równorzędnej tramwaj ma pierwszeństwo nawet wówczas, kiedy nadjeżdża z lewej strony albo gdy skręca.

Na skrzyżowaniu równorzędnym nadjeżdżający z lewej strony tramwaj ma pierwszeństwo przed samochodem.

W tej sytuacji skręcający w lewo tramwaj ma pierwszeństwo przed jadącym prosto samochodem.

Reklama

Skręcający w lewo tramwaj ma również pierwszeństwo przed skręcającym w prawo samochodem.

Czy tramwaj ma pierwszeństwo na skrzyżowaniu ze znakami drogowymi?

Sytuacja zmienia się jednak diametralnie, jeśli na skrzyżowaniu są znaki określające pierwszeństwo. Warto przypomnieć, że wskazania tych znaków są nadrzędne w stosunku do ogólnych przepisów ruchu drogowego.

Na tym skrzyżowaniu pierwszeństwo oznaczają znaki drogowe. Tramwaj znajduje się na drodze podporządkowanej, a samochód na drodze z pierwszeństwem, a zatem pojazd szynowy musi ustąpić pierwszeństwa temu autu.

Podobnie w tej sytuacji. Na skrzyżowaniu mamy tzw. pierwszeństwo łamane. Samochód znajduje się na drodze z pierwszeństwem, a tramwaj na drodze podporządkowanej. Oczywiste jest zatem, że pierwszy przejedzie tutaj samochód.

A teraz kolejna sytuacja: tramwaj i samochód znajdują się na drodze z pierwszeństwem. Skręcający w lewo auto musi ustąpić pierwszeństwa jadącemu prosto tramwajowi.

Jeśli jednak odwrócimy role i to tramwaj będzie skręcał w lewo, to wówczas on będzie miał pierwszeństwo przed samochodem. Dlaczego? Tramwaj i samochód znalazły się w sytuacji równorzędnej: oba te pojazdy są na drodze z pierwszeństwem. W takim przypadku tramwaj znowu jest "uprzywilejowany" jako pojazd szynowy.

Ta sama zasada działa na skrzyżowaniu z pierwszeństwem łamanym. Tramwaj i samochód znajdują się na drodze z pierwszeństwem. Gdyby w tej sytuacji znalazły się dwa samochody, to pierwszeństwo miałby pojazd niebieski jako nadjeżdżający z prawej strony. W tym przypadku jednak to tramwaj ma pierwszeństwo jako pojazd szynowy, mimo że nadjeżdża z lewej strony.

Tramwaj, skrzyżowanie i znaki drogowe. O czym trzeba pamiętać?

Zapamiętajcie następujące zasady:

  • Na skrzyżowaniu równorzędnym tramwaj ma zawsze pierwszeństwo
  • Na skrzyżowaniu ze znakami drogowymi tramwaj ma pierwszeństwo tylko wówczas, jeżeli znajduje się na drodze z pierwszeństwem. Jeżeli znajduje się na drodze podporządkowanej musi ustąpić pierwszeństwa pojazdom na drodze z pierwszeństwem
  • Jeżeli tramwaj i inny pojazd na skrzyżowaniu ze znakami drogowymi znajdują się w sytuacji równorzędnej, tzn. oba są na drodze z pierwszeństwem lub oba na drodze podporządkowanej, to wówczas tramwaj ma pierwszeństwo w stosunku do innego pojazdu.

Warto mieć w głowie te zasady, aby nie popełnić błędu, bo zderzenie z tramwajem jest zawsze bardzo niebezpieczne.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: tramwaj | skrzyżowanie | znaki drogowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy