Jazda (bez)alkoholowa

Polacy zdecydowanie o pijanych kierowcach

96 proc. Polaków wypowiedziało się za natychmiastowym zabieraniem prawa jazdy recydywistom w jeździe po pijanemu - wynika z sondażu przeprowadzonego przez Ipsos na zlecenie MSW, do którego dotarła "Rzeczpospolita".

Badanie, w którym ankietowano 1002 osoby wykazało m.in., że 46 proc. jego uczestników uważa, iż policyjne kontrole trzeźwości na drogach są za rzadkie, a tylko 7 proc. - że za częste. Zdaniem psychologa społecznego prof. Janusza Czapińskiego, do Polaków wreszcie dotarło, że pijani za kółkiem są zagrożeniem i dla nich.

Dużo większa jest akceptacja dla piratów drogowych. Zwolenników zabierania i prawa jazdy za rażące naruszenie  przepisów jest 53 proc., a przeciwników 44 proc.

Z pijanymi kierowcami jest jednak ten problem, że często brak praw jazdy im nie przeszkadza. Co gorsza, tacy recydywiści wsiadają za kierownicę faktycznie kompletnie pijani, mając we krwi często dwa i więcej promili alkoholu.

Reklama

Sankcjami w postaci zabrania prawa jazdy rzeczywiście dotknięte zostają najczęściej osoby, które podczas porannej kontroli okazują się "wczorajsze". W takich wypadkach poziom przekroczenia dopuszczalnego poziomu alkoholu z reguły jest niewielki.

Pijanym kierowcom należy zabierać prawo jazdy! Zgadzasz się?

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pijani kierowcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy