Budowa autostrad

Ruszyły prace na dwóch nowych obwodnicach. GDDKiA podała, kiedy będą gotowe

Do mapy miast posiadających nowe obwodnice wkrótce dołączą Strzelce Krajeńskie, a także Żodyń. W pierwszym przypadku wbito już symbolicznie pierwszą łopatę i prace ruszyły. W drugim wojewoda wydał zgodę na rozpoczęcie prac.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o ważnych krokach na drodze do budowy obwodnic w dwóch miejscowościach. Coraz bliżej do ich powstania jest w Strzelcach Krajeńskich oraz Żodyniu. W przypadku obwodnicy tej pierwszej miejscowości na terenie budowy symbolicznie wbito już pierwszą łopatę, a wykonawca rozpoczął na roboty ziemne.

Obwodnica Strzelec Krajeńskich. Prace już się rozpoczęły

Podstawowym celem budowy obwodnicy Strzelec Krajeńskich znajdującej się w ciągu drogi krajowej nr 22 jest przeniesienie ruchu tranzytowego poza miejscowość i tym samym odciążenie istniejącej sieci dróg oraz uspokojenie ruchu w centrum miasta. Dzięki obwodnicy poprawi się nie tylko bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców miejscowości, ale również przepustowość na drogach. Obwodnica pozwoli na skrócenie czasu podróży z Gorzowa Wielkopolskiego do Wałcza i dalej w kierunku Pomorza Gdańskiego. Droga krajowa nr 22 jest jedyną trasą przejazdową przez Strzelce Krajeńskie w kierunku Gorzowa Wielkopolskiego i dalej w kierunku województwa pomorskiego.

Reklama

Nowa trasa będzie jednojezdniową i dwupasmową drogą klasy GP (główna ruchu przyspieszonego), a jej długość ma wynosić ponad 7 km. Jej początek ma znajdować się na drodze krajowej nr 22 w rejonie miejscowości Brzoza. Dalej droga będzie przebiegać w rejonach miejscowości Bronowice, Strzelec Klasztornych oraz przysiółka Lichenia, zwanego Małym Osiedlem. Następnie obwodnica ponownie połączy się z drogą krajową nr 22.

Umowa z wykonawcą na zaprojektowanie i budowę trasy Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała w maju 2021 roku. Przewidziany koszt inwestycji to 78 mln złotych. Prace z kolei mają zakończyć się w maju. Zakończenie robót jest planowane na ostatni kwartał 2024 roku. 

Obwodnica powstanie również w Żodyniu

Swoją obwodnicę będzie miał również Żodyń. Wojewoda wielkopolski podjął decyzję o wydaniu zgody na budowę. 

Obwodnica znajdująca się w ciągu drogi krajowej nr 32 będzie trasą klasy GP (głównej ruchu przyspieszonego) o długości 3,3 km. Dzięki jej powstaniu z miejscowości zostanie wyprowadzony ruch tranzytowy, który koncentruje się w ciągu drogi krajowej nr 32. Ta z kolei stanowi połączenie między dwiema trasami ekspresowymi - S3 oraz S5. Korzyściami płynącymi z obwodnicy ma być poprawienie się bezpieczeństwa mieszkańców Żodynia oraz zwiększenie przepustowości dróg. Nowa trasa pozytywnie wpłynie również na bezpieczeństwo dla ruchu regionalnego, a także dalekobieżnego. Szczególnie dotyczy to odcinka pomiędzy Poznaniem, a Zieloną Górą. 

Umowa na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Żodynia została podpisana przez GDDKiA w kwietniu 2021 roku. Opiewa ona na kwotę 33 mln złotych. Trasa ma zostać oddana do użytku w 2024 roku. Zarówno obwodnica Strzelec Krajeńskich, jak i Żydonia są inwestycjami realizowanymi w ramach Programu budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. Jak sama nazwa wskazuje, powstać ma w tym czasie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych. Łączna długość tych tras ma wynosić ponad 800 km.

***

GDDKiA/Interia.pl
Dowiedz się więcej na temat: obwodnica | GDDKiA

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy