Budowa autostrad

Autostrada A4. Cennik opłat i sposoby płatności za przejazd

Autostrada A4 to trasa na południu Polski, która ma 667 kilometrów długości, ale tylko dwa odcinki - z Wrocławia do Gliwic i z Katowic do Krakowa - objęte są opłatami. Ich wysokość jest jednak różna, bo pobierają je różni zarządcy. Zebraliśmy wszystkich informacje o opłatach i sposobach płatności za przejazd autostradą A4.

W Polsce wciąż powstaje sieć autostrad i dróg ekspresowych oraz powstają nowe odcinki tras. Przejazd autostradami jest objęta opłatami na części odcinków, choć Ministerstwo Infrastruktury zapowiada ich rozszerzenie na całą sieć

Ceny autostrad w Polsce uzależnione są w głównej mierze od operatora, który zarządza określonym odcinkiem. Trzy z nich to firmy prywatne: GTC (zarządzający autostradą A1 AmberOne, Stalexport zarządzający jednym z odcinków autostrady A4 oraz Autostrada Wielkopolska zarządzająca odcinkiem autostrady A2). Każda ma swój cennik opłat za przejazd. 

Reklama

Publicznym zarządcą jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), a za elektroniczny pobór opłat na odcinkach A2 i A4 od 2021 roku odpowiada Krajowa Administracja Skarbowa. Przejazd 

Autostrada A4 - które odcinki są płatne

Autostrada A4 jest najdłuższą tego typu drogą w Polsce. Ma 667 kilometrów długości. Przebiega od zachodniej granicy Polski w Jędrzychowicach przez województwa: dolnośląskie, opolskie, małopolskie i podkarpackie aż do granicy z Ukrainą w Korczowej. Tylko dwa odcinki trasy są płatne: 

 • Wrocław (węzeł Bielany Wrocławskie) — Sośnica (węzeł Sośnica) zarządzany przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad,
 • Katowice (węzeł Brzęczkowice) — Kraków (węzeł Balice) zarządzany przez Stalexport Autostrada Małopolska. 

Właśnie z tego powodu opłaty za przejazd odcinkami A4 oraz sposoby ich wnoszenia różnią się.  

Autostrada A4 Katowice-Kraków. Jakie opłaty za przejazd?

W przypadku autostrady A4, na odcinku Katowice-Kraków musimy liczyć się z uiszczeniem takiej samej opłaty na dwóch Placach Poboru Opłat — w Mysłowicach i Balicach. W związku z tym, ceny za przejazd przez jedną z bramek wyglądają następująco:

 • motocykle — 6 zł,
 • pojazdy samochodowe o dwóch osiach — 12 zł,
 • pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami — 22 zł,
 • pojazdy samochodowe o trzech osiach i pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koło bliźniacze z przyczepami — 22 zł,
 • pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach, pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami i pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach z przyczepami — 35 zł,
 • pojazdy nie mieszczące się w powyższych kategoriach i pojazdy, których wymiary, nacisk na oś, lub ciężar przekraczają normy określone w przepisach o ruchu drogowym — 35 zł.

Autostrada A4 Wrocław-Gliwice. Jakie opłaty za przejazd?

Ceny autostrad w Polsce, zarządzanych przez GDDKiA są takie same, niezależnie od tego, o której autostradzie mowa. Nie inaczej jest w przypadku odcinka A4 między Wrocławiem a Sośnicą. 

Dla motocykli, czyli kategorii pierwszej, będzie to 5 groszy za kilometr, a pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony zapłacą 10 groszy za kilometr. Wyjątek stanowi fragment między SPO Kleszczów i PPO Sośnica, na którym oba przedstawione powyżej środki lokomocji nie płacą za przejazd.

Za przejazd całym odcinkiem z Wrocławia do Gliwic motocykliści muszą zapłacić 8,10 zł, a kierowcy pojazdów do 3,5 tony - 16,20 zł. 

Ceny autostrad w Polsce. Sposoby płatności za przejazd

Odcinek A4 z Wrocławia do Gliwic od 1 grudnia 2021 roku został objęty elektronicznym system poboru opłat e-TOLL. Tego dnia zniknęły szlabany i nie można już dokonywać opłaty na bramce kartą czy gotówką.  

Sposobów na dokonanie opłaty jest jednak kilka. Można zainstalować aplikację e-TOLL, co wymaga długiego i żmudnego procesu rejestracji oraz doładowania konta. GDDKiA udostępniła też aplikację e-TOLL Bilet, która w bardziej przystępny sposób pozwala na wniesienie opłaty (kupujemy bilet wskazując na jakim węźle autostradowym wjeżdżamy i zjeżdżamy z A4). 

Możliwe jest także skorzystanie z kilku innych aplikacji, by zakupić bilet autostradowy (m.in. Autopay, Skycash, mPay, Spark czy Orlen Pay) albo nabyć go na stacjach paliw Lotos lub Orlen. Z kolei kierowcy pojazdów ciężkich mogą wyposażyć auto w urządzenie OBU/ZSL, które zastępuje aplikację e-TOLL. 

Za przejazd z Katowic do Krakowa płacimy połowę opłaty na punkcie wjazdowym (Mysłowice/Brzęczkowice) i wyjazdowym (Kraków Balice). Ta opłata może być uiszczona:

 • u kasjera (kartą lub gotówką),
 • elektronicznie (A4 Go),
 • z wykorzystaniem videotollingu i aplikacji (m.in. Autopay, Skycash, mPay czy IKO),
 • z wykorzystaniem kart flotowych i paliwowych.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: autostrada A4 | eTOLL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy