Żniwa w pełni, czy na ciągłej mogę wyprzedzić kombajn?

Żniwa ruszyły i na drogi wyjechały maszyny rolnicze. Czy w sytuacji, kiedy jedziemy drogą z podwójną ciągłą, możemy wyprzedzić powoli jadący kombajn lub traktor? Co na ten temat mówią przepisy? Linia ciągła nie jest równoznaczna z zakazem wyprzedzania, ale...

Kombajny i traktory to bardzo częsty widok na krajowych i powiatowych drogach, zwłaszcza w okresie żniw, który przypada na drugą połowę wakacji. Ich pojawienie się na drogach często wiąże się ze sporymi utrudnieniami i spowolnieniem ruchu, co często doprowadza kierowców samochodów do frustracji. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy gdy jedziemy odcinkiem drogi oznakowanym podwójną linią ciągłą, która uniemożliwia wyprzedzenie. Ale czy rzeczywiście nie możemy wyprzedzać w takiej sytuacji?

Podwójna linia ciągła - czy jest równoznaczna z zakazem wyprzedzania?

Choć wielu kierowcom podwójna linia ciągła (znak P-4) kojarzy się z zakazem wyprzedzania, w rzeczywistości ten znak nie zabrania wyprzedzania innych pojazdów. Linia ciągła oznacza jedynie zakaz jej przekraczania i najeżdżania na nią. Jej definicję możemy znaleźć w Rozporządzeniu Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych:

Reklama

To oznacza, że jeśli wyprzedzając zmieścimy się między wyprzedzanym pojazdem a linią ciągłą, manewr jest zgodny z przepisami. No tak, ale jak wyprzedzić tak duży pojazd jak kombajn czy ciągnik bez najeżdżania na linię? Niestety nie ma żadnego wyjątku pozwalającego na wyprzedzenie pojazdu wolnobieżnego lub po prostu jadącego powoli. Według prawa nie możemy przekroczyć linii, a jedyną możliwością wyprzedzenia tego typu pojazdu jest zaczekanie na dogodny moment lub liczenie na to, że kombajn lub ciągnik rolniczy zjedzie na pobocze umożliwiając nam bezpieczne i legalne wyprzedzenie.

Jaki mandat za nieprawidłowe wyprzedzanie na ciągłej linii?

Jeśli pod wpływem zniecierpliwienia lub frustracji zdecydujemy się na wyprzedzanie ciągnika lub kombajnu na podwójnej ciągłej narażamy się na mandat. Samo najechanie lub przekroczenie linii ciągłej oznacza karę w wysokości 200 zł i 5 punktów karnych, jednak należy pamiętać, że w większości przypadków odcinki dróg z podwójną linią ciągłą są uzupełnione dodatkowym znakiem B-25 Zakaz wyprzedzania. Jeśli wyprzedzimy na drodze na której obowiązuje zakaz wyprzedzania narażamy się na znacznie bardziej surowy mandat w wysokości 1000 zł oraz 15 punktów karnych.

Kierowca traktora lub kombajnu powinien ułatwić wyprzedzanie

Na szczęście ustawodawca przewidział, że takie sytuacje podczas żniw mogą doprowadzić do dużych komplikacji na drodze i umieścił w kodeksie drogowym dodatkowy zapis, który powinien nieco ułatwić życie kierowcom samochodów. W art. 24 pkt. 6, możemy znaleźć zapis, który nakazuje kierowcom pojazdów wolnobieżnych takich jak ciągniki czy kombajny zjechanie do prawej krawędzi, by ułatwić wyprzedzanie:

Jest jeszcze inna możliwość wyprzedzenia, a w zasadzie ominięcia pojazdu rolniczego na drodze z podwójną ciągłą, ale tu pozostaje liczyć na uprzejmość kierowcy ciągnika lub kombajnu. Jeśli bowiem pojazd zatrzyma się na drodze (na przykład na poboczu), zachowując szczególną ostrożność możemy ominąć go najeżdżając na linię ciągłą. 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy