Dwa błędy i tracisz prawo jazdy. Za te wykroczenia dostaniesz maksimum punktów

Ostatnia aktualizacja taryfikatora mandatów napsuła kierowcom już sporo krwi. Jest sporo wykroczeń, za które możesz dostać maksimum punktów karnych. Wystarczy jedno poważne wykroczenie i jedno łagodniejsze i możesz pożegnać się z prawem jazdy. Oto wszystkie wykroczenia, za które dostaniemy 15 punktów karnych.

Poprzednia wersja taryfikatora mandatów nie obchodziła się tak surowo z kierowcami lekceważącymi kodeks drogowy, ale od 1 stycznia 2022 roku poważne wykroczenia są karane znacznie surowiej, a kierowcy, którzy nie chcą stracić prawa jazdy muszą znacznie bardziej się pilnować.

Ilość punktów i wysokość mandatów uległa zmianie w przypadku większości wykroczeń, jednak szczególnie warto zwrócić uwagę na wykroczenia za które przysługuje maksymalna ilość - 15 punktów karnych. W taryfikatorze takich wykroczeń jest aż 12. Nowy taryfikator bierze na celownik przede wszystkim kierowców, którzy nie respektują ograniczeń prędkości, nie uważają na przejściach dla pieszych oraz jeżdżą po spożyciu alkoholu, ale to nie wszystkie wykroczenia za 15 punktów. 

Reklama

Taryfikator punktów karnych - wykroczenia za 15 punktów karnych

Efektem zmian w taryfikatorze jest ryzyko znacznie szybszej utraty prawa jazdy, jeśli nie zachowamy szczególnej ostrożności i nie będziemy respektować przepisów. Warto również pamiętać, że póki co obowiązuje dwuletni termin ważności punktów karnych, wciąż nie wprowadzono kursów edukacyjnych redukujących ilość punktów, a maksymalna możliwa ilość punktów karnych nie zmieniła się - nadal można ich mieć tylko 24 (w przypadku młodych kierowców 20).

15 punktów karnych dostaniesz za takie wykroczenia jak:

  • wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim
  • przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 50 km/h poza obszarem zabudowanym
  • przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym (15 pkt. i utrata prawa jazdy na 3 miesiące)
  • omijanie pojazdu jadącego w tym samym kierunku, który zatrzymał się w celu ustąpienia pieszym
  • niezatrzymanie się do kontroli i ucieczka, spowodowanie wypadku drogowego lub sprowadzenie katastrofy w ruchu lądowym
  • niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej w celu umożliwienia jej przejścia
  • niezastosowanie się do sygnału osoby uprawnionej do kontroli ruchu drogowego, nakazującego zatrzymanie pojazdu w celu uniknięcia kontroli, 
  • nieustąpienie pierwszeństwa przez kierującego pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża
  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych, albo na nie wchodzącemu
  • naruszenie zakazu wyprzedzania na przejazdach rowerowych i bezpośrednio przed nimi
  • kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego
  • kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie po spożyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu

Taryfikator punktów karnych - wykroczenia za 13 punktów karnych

Oprócz wykroczeń za maksymalną ilość punktów warto przyjrzeć się również wykroczeniom karanym 13 punktami karnymi. Jest ich nieco mniej, ale dwukrotne złamanie tych przepisów również oznacza utratę prawa jazdy. Oto wykroczenia za 13 punktów karnych:

  • nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku
  • zawracanie na drodze ekspresowej lub autostradzie
  • objeżdżanie opuszczonych półzapór i zapór
  • wjeżdżanie na przejazd, kiedy po drugiej stronie nie ma miejsca na kontynuowanie jazdy
  • przewóz osób pojazdem nieprzeznaczonym lub nieprzystosowanym do tego celu, bądź w liczbie przekraczającej liczbę miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym pojazdu albo wynikających z konstrukcyjnego przeznaczenia pojazdu niepodlegającego rejestracji (jeżeli liczba osób przewożonych w niewłaściwy sposób wynosi 10 lub więcej)

Za ile punktów karnych stracę prawo jazdy?

Maksymalna dopuszczalna ilość punktów karnych dla kierowców posiadających prawo jazdy krócej niż rok to 20. Za tak zwane "oczko" czyli 21 punktów karnych stracą oni uprawnienia. Kierowcy doświadczeniu większym niż rok (posiadający prawo jazdy dłużej niż 12 miesięcy) mają nieco większy limit dopuszczalnych punktów w liczbie 24. Za każdy kolejny tracą uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych i muszą przystąpić do ponownego egzaminu. 

Jak już wspominaliśmy punkty tracą ważność dopiero po 2 latach od opłacenia mandatu za wykroczenie (a nie od popełnienia wykroczenia). Wciąż trwają prace nad wprowadzeniem poprawego do ustawy przywracających roczny okres ważności punktów oraz kursy edukacyjne redukujące punkty. Ustawa została podpisana przez prezydenta i zatwierdzona przez rząd, jednak aby zmiany weszły w życie, musi pojawić się komunikat MSWiA w tej sprawie. 

Jak sprawdzić punkty karne?

Jeśli zastanawiasz się ile masz punktów karnych na koncie, za jakie wykroczenia je dostałeś i kiedy upływa ich termin ważności możesz to sprawdzić na dwa sposoby:

  • odwiedzając dowolny komisariat policji  - potrzebny będzie do tego dokument tożsamości, a jeśli potrzebujesz potwierdzenia pisemnego (np. dla pracodawcy) musisz uiścić opłatę ewidencyjną w wysokości 17 zł. Udzielenie samej informacji o punktach karnych jest bezpłatne.
  • Sprawdzając w Profilu Zaufanym - wystarczy zalogować się na swój profil zaufany i sprawdzić informacje na temat punktów karnych w serwisie obywatel.gov.pl, w zakładce Kierowcy i pojazdy. Punkty karne można sprawdzić również w aplikacji mObywatel.
INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy