Za to policja od razu zabiera prawo jazdy. Nawet nie dyskutuje z kierowcą

Za co można stracić prawo jazdy? Przewinień jest kilka
Za co można stracić prawo jazdy? Przewinień jest kilkaPaweł Skraba/REPORTEREast News

Utrata prawa jazdy za prędkość

  • Od momentu "ujawnienia wykroczenia", czyli - de facto - interwencji policjanta, kierowca może prowadzić pojazdy jeszcze przez 24 godziny. Jeśli w czasie kontroli kierowca nie posiada dokumentu prawa jazdy, i tak będzie go musiał zwrócić na wezwanie starosty.
  • Policjant, który formalnie zatrzymuje dokument, w praktyce robi to niejako w zastępstwie starosty. W rzeczywistości mamy tu do czynienia z decyzją administracyjną, więc wszelkie próby "pertraktacji" z policjantem na niewiele się zdadzą.
  • Uwaga: jeśli w czasie trwania trzymiesięcznego zakazu prowadzenia kierowca przyłapany zostanie na prowadzeniu pojazdów, okres zatrzymania prawa jazdy przedłużony zostanie o kolejne trzy miesiące. Kolejna "wpadka" oznacza dla niego cofnięcie uprawnień. Wówczas, by móc znów legalnie zasiąść za kierownicą, trzeba odbyć ponowne szkolenie i zdać egzaminy.
  • Pamiętajmy, że po okresie trzech miesięcy nasze prawo jazdy nie wraca do nas automatycznie. By odzyskać uprawnienia trzeba udać się do wydziału komunikacji, złożyć stosowny wniosek i uiścić opłatę skarbową.

Utrata prawa jazdy za przewożenie zbyt dużej liczby pasażerów

  • 300 zł mandatu.
  • 1 punkt karny.

Punkty karne a prawo jazdy

  • 24 punkty dla kierowców posiadających prawo jazdy dłużej niż trzy lata,
  • 20 punktów dla kierowców posiadających prawo jazdy krócej niż rok.
  • uprawomocnienia się rozstrzygnięcia - w przypadku spraw rozpatrywanych przez sądy, bądź gdy grzywnę nałożył strażnik gminny/miejski,
  • uiszczenia grzywny - w przypadku grzywny nałożonej w drodze mandatu karnego, stanowiącej dochód budżetu państwa lub gdy grzywnę nałożył w drodze mandatu karnego organ Inspekcji Transportu Drogowego.
  • Po przekroczeniu limitu 24 punktów karnych kierowca traci uprawnienia i dostaje wezwanie na egzamin kontrolny. Nie musi od nowa przechodzić kursu, ale nie odzyska prawa jazdy dopóki nie zaliczy egzaminów państwowych (teorii i jazdy). Ustawodawca nie przewidział limitu egzaminów, teoretycznie można więc przystępować do nich do skutku.
  • Uwaga - w przeciwieństwie do osób, w stosunku do których starosta wydał postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy na okres trzech miesięcy (przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h), osoby które straciły prawo jazdy za punkty traktowane są, jakby nigdy go nie posiadały. Prowadzenie pojazdu po przekroczeniu limity punktowego jest więc jazdą bez uprawnień.

Utrata prawa jazdy za jazdę po alkoholu

"kto nie stosuje się do (...) orzeczonego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów (...) podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Niezatrzymanie się do kontroli a utrata prawa jazdy

Kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Utrata prawa jazdy za ucieczkę z miejsca wypadku

Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3
Kto, naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3

Spowodowanie wypadku a prawo jazdy

Sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów określonego rodzaju w razie skazania osoby uczestniczącej w ruchu za przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, w szczególności jeżeli z okoliczności popełnionego przestępstwa wynika, że prowadzenie pojazdu przez tę osobę zagraża bezpieczeństwu w komunikacji
  • spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu,
  • spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym,
  • sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa w ruchu,
  • spowodowanie wypadku w ruchu (art. 177 KK).
  • Uwaga - spowodowanie wypadku śmiertelnego lub katastrofy w ruchu lądowym przez kierującego będącego pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka otwiera sądowi drogę do orzeczenia dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdów.

Zatrzymanie prawa jazdy za inne przewinienia