Reklama

Z pamiętnika złego kierowcy: Staję na kopertach, ale tylko na chwilę

Zajmowanie miejsc dla niepełnosprawnych jest przez polskie prawo surowo karane, choć w tym przypadku chciałoby się kar jeszcze większych. Jednak to nie mandat jest najdotkliwszą konsekwencją. Parkowanie na kopercie to skrajny brak empatii i każdy kierowca, który to robi, powinien odczuwać przede wszystkim wstyd, a nie troskę o swój budżet.

"Ja tylko na chwilę"; "A gdzie miałem zaparkować?"; "Przecież było wolne". Tłumaczeń parkowania na kopercie jest tyle, ilu kierowców, którzy to robią. Żadne z nich nie jest wyszczególnione w taryfikatorze mandatów jako wyjątek od zakazu postoju na miejscach przeznaczonych dla niepełnosprawnych.

Niebieska koperta - tak potocznie nazywa się miejsce przeznaczone dla osób niepełnosprawnych, a także dla osób przewożących pasażera z niepełnosprawnościami, pod warunkiem że z nimi jadą. Przepisy od lat ostro karzą kierowców, którzy nie są uprawnieni do zajmowania takiego miejsca.

Reklama

Mandat za parkowanie na kopercie

Aktualnie obowiązujący taryfikator mandatów przewiduje, że od 1 stycznia 2022 roku parkowanie na niebieskiej kopercie kosztuje 800 zł. Oprócz tego na konto kierowcy jest dopisywane 5 punktów karnych. Dotychczas obowiązywał mandat w wysokości 500 złotych. Liczba punktów pozostała niezmieniona.

W obu przypadkach chodzi o naruszenie związane ze znakami P-18 "stanowisko postojowe" i P-24 "miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej" albo P-20 "koperta" i P-24 "miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej", umieszczonego samodzielnie bez znaku pionowego D-18, D-18a lub D-18b.

Parkowanie na kopercie przez osobę nieuprawnioną

Z kolei posługiwanie się kartą parkingową przez osobę do tego nieuprawnioną kosztuje od nowego roku 400 złotych. Wcześniej za takie wykroczenie przewidziano 300 złotych. W tym przypadku kierowca nie otrzyma żadnych punktów karnych.

Natomiast za korzystanie z nieuprawnionej (np. kolekcjonerskiej) karty parkingowej przewidziano mandat w wysokości 1200 zł (do tej pory 800 zł) oraz 5 punktów karnych. W postępowaniu sądowym, zgodnie z art. 96b Kodeksu wykroczeń, maksymalna kara grzywny może wzrosnąć nawet do 2 tys. zł.

Kto może otrzymać kartę parkingową dla niepełnosprawnych

Obowiązujące od 1 lipca 2014 r. przepisy wprowadziły karty nowego typu, które dają wyłączne pozwolenie na parkowania w miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Imienna karta jest przyznawana na podstawie orzeczeń wydawanych przez Powiatowe lub Miejskie Zespoły do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności.

Osoby uprawnione do otrzymania karty parkingowej muszą mieć znaczny stopień niepełnosprawności i znacznie ograniczone możliwościami samodzielnego poruszania się.

Karta przysługuje również osobie do 16 roku  życia ze znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się. Karty wydawane osobom indywidualnym są ważne przez 5 lat. Oprócz tego o kartę może się starać placówka zajmująca się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób z niepełnosprawnością, mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. Takie karty są ważne przez maksymalnie 3 lata.

W tym przypadku samochód musi być własnością placówki i można jej używać tylko wtedy, gdy przewozi się osoby, którym placówka udziela wsparcia.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mandaty | kierowcy | parkowanie | koperta

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy