Kto ma pierwszeństwo na ścieżce rowerowej - pieszy czy rowerzysta?
1 czerwca ubiegłego roku zmieniły się zasady dotyczące pierwszeństwa na przejściach dla pieszych. Czy w związku z tym zmianie uległy też zasady poruszania się po ścieżkach rowerowych?
Pierwszeństwo pieszych na przejściach
Nowe przepisy obowiązujące od zeszłego roku w końcu uregulowały relacje pomiędzy pieszymi i kierowcami samochodów. Między pieszymi i rowerzystami też?
Przepisy dotyczące pierwszeństwa pieszych, obowiązujące od 1 czerwca 2021 roku mówią:
Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem.
Można spytać: Czy w myśl polskich przepisów rower jest pojazdem? Nie ma co do tego żadnych wątpliwości, bo przepisy jasno określają, że pojazdem jest:
(...) środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszyna lub urządzenie do tego przystosowane.
A co z przejściem dla pieszych wyznaczonym na ścieżce rowerowej? Tu znów z pomocą i jednoznaczną odpowiedzią przychodzą przepisy drogowe, w których czytamy, że przejściem dla pieszych jest:
powierzchnia jezdni, drogi dla rowerów lub torowiska przeznaczona do przechodzenia przez pieszych, oznaczona odpowiednimi znakami drogowymi.
Rowerzysta czy pieszy - kto ma pierwszeństwo
Przytoczone wyżej definicje nie pozostawiają żadnych wątpliwości - pasy wyznaczone na ścieżce rowerowej należy traktować tak samo jak przejście dla pieszych na jezdni. Dlatego osoba jadąca rowerem ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i zwolnić przed przejściem dla pieszych. Wszystko po to, żeby nie narażać na niebezpieczeństwo wchodzących na przejście lub na nich przebywających.
To pieszy ma pierwszeństwo przed rowerzystą, ale należy pamiętać, że - podobnie jak w przypadku przejść dla pieszych wyznaczonych na ulicach - nie jest to pierwszeństwo bezwzględne. W polskich przepisach nie istnieje coś takiego jak pierwszeństwo bezwzględne.