Czy objeżdżanie ronda prawym pasem jest zgodne z przepisami?

Wątpliwość, czy można objeżdżać rondo prawym pasem, to tylko jedno z licznych pytań, jakie mają kierowcy w odniesieniu do skrzyżowań o ruchu okrężnym.

Przepisy nie zabraniają objeżdżania ronda prawym pasem. Jednak dla własnego bezpieczeństwa i wygody innych kierowców lepiej tego nie praktykować. Gdyby każdy kierowca tak postępował, chaos podczas jazdy na rondzie byłby jeszcze większy. Dlaczego?

Rondo i jazda prawym pasem

Teoretycznie prawy pas jest najbezpieczniejszy, a podczas opuszczania ronda nie trzeba wtedy zjeżdżać ze swojego pasa i zwracać szczególnej uwagi na innych uczestników ruchu. Dlatego wielu kierowców trzyma się kurczowo prawego pasa. Oczywiście można tak robić do momentu, gdy nie zakazują tego znaki poziome.

Reklama

Często ronda mają kilka pasów, które pozwalają zwiększyć przepustowość drogi i możliwość kierowcom swobodny przejazd. Warto pamiętać, że samochód na prawym pasie może utrudniać zjazd innym uczestnikom ruchu i wymusić konieczność zmniejszenia prędkości lub zatrzymania się, co może doprowadzić do chwilowego paraliżu ruchu drogowego.

Rondo - jakie zasady panują

Na rondzie obowiązują te same zasady co na zwykłej drodze. Podczas zmiany pasa ruchu należy ustąpić miejsca tym kierowcom, który już znajdują się na nim. Kierowca zjeżdżający z lewego na prawy pas jest zobowiązany do przestrzegania bezpieczeństwa. Jednak bardzo często ten manewr wywołuje dużo stresu u kierowców, więc wykonują go pod presją bez zwracania uwagi na bezpieczeństwo jazdy.

Dużo łatwiej wygląda sytuacja na tzw. rondach turbinowych. System tzw. zapór i linii ciągłych wyklucza możliwość kolizji, a tym samym jazdę wokół ronda prawym pasem. Przed wjazdem na takie rondo trzeba wybrać odpowiedni pas, a przejazd przez rondo turbinowe wyklucza np. skręt w lewo z prawego pasa.

Objeżdżanie ronda prawym pasem

Jadąc na rondzie warto przyswoić sobie kilka prostych zasad. Gdy rondo ma dwa pasy ruchu i nie ma na nim znaków poziomych, chcąc jechać w prawo zajmujemy prawy pas, podczas jazdy na wprost zajmujemy prawy lub lewy pas, ale podczas jazdy w lewo lub zawracania zajmujemy tylko lewy pas.

W przypadku, gdy mamy do czynienia z rondem trzypasmowym, chcąc jechać w prawo zajmujemy prawy pas, chcąc jechać prosto zajmujemy dowolny pas, a chcąc jechać w lewo lub zawrócić - zajmujemy lewy pas. Wymienione zasady są dobrymi praktykami, a nie zachowaniami narzuconymi przez przepisy (chyba zę znaki poziome stanowią inaczej). Warto je jednak przyswoić i stosować, by ruch na rondach odbywał się płynnie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rondo | pas | kierowcy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama