W prawie jazdy mogą być zakodowane informacje. Nie wiesz? Grozi ci mandat

Dokument prawa jazdy, poza podstawowymi danymi kierowcy, może zawierać także dodatkowe informacje, które są umieszczone w konkretnej rubryce i mają odpowiedni kod – w zależności od znaczenia. Jeśli kierowca nie jest świadomy ograniczeń, naraża się na mandat.

W dokumencie prawa jazdy kierowcy mogą znaleźć ważne informacje. Jeśli nie są ich świadomi, narażają się na mandat.
W dokumencie prawa jazdy kierowcy mogą znaleźć ważne informacje. Jeśli nie są ich świadomi, narażają się na mandat. Arkadiusz ZiolekEast News

O tym, że prawo jazdy jest "zakodowane" dowiemy się z rubryki 12 dokumentu. Znajdują się tam liczbowe kody, które zwykle oznaczają, że auto powinno być w jakiś sposób zmodyfikowane w celu ułatwienia jazdy np. osobie niepełnosprawnej lub że sam kierowca może prowadzić, ale pod pewnymi ograniczeniami - np. w okularach/soczewkach kontaktowych czy też np. tylko w dzień albo wyłącznie pojazd z automatyczną skrzynią biegów. Liczba kodów liczy kilkadziesiąt pozycji, ale te, które są najczęściej spotykane, dotyczą ograniczeń związanych z wadą wzroku. I lepiej przyjrzeć im się dokładnie, bo nieuwaga w tej kwestii może skończyć się sporym mandatem.

Kod na prawie jazdy. Wada wzroku

Kody związane z ograniczeniami wzrokowymi kierowcy i koniecznością noszenia podczas jazdy np. okularów zaczynają się od 01. Poniżej lista kodów i ich znaczeń:

  • 1 - wymagana korekta lub ochrona wzroku:
  • 1.01 - okulary,
  • 1.02 - soczewka(i) kontaktowa(e),
  • 1.05 - przepaska na oko,
  • 1.06 - okulary lub soczewki kontaktowe,
  • 1.07 - indywidualna korekta lub ochrona wzroku

Czasem można też spotkać kody 1.03 (okulary ochronne) lub 1.04 (szkła przyciemnione), stosowane przed nowelizacją przepisów. Na liście są też kody 2 (wymagana korekta słuchu lub wspomaganie komunikacji), 3 (wymagane różne rodzaje szyn), kolejne na liście dotyczą już konkretnych przeróbek pojazdu lub dopuszczenia i wykluczenia kierowcy do jazdy konkretnymi pojazdami lub zestawem pojazdów.

Warto pamiętać, że kody obowiązują we wszystkich krajach Unii Europejskiej. W razie zmiany (polepszenia) stanu zdrowia można wystąpić o zmianę lub usunięcie kodu z dokumentu. Trzeba to jednak potwierdzić np. ważnym wynikiem badania okulisty lub lekarza uprawnionego do wykonywania badań kierowcom.

Kody w prawie jazdy. Jaki grozi mandat?

Jeśli zatrzyma nas policjant, który zwróci uwagę na rubrykę 12 (a pewnie tak będzie) i stwierdzi, że jedziemy bez okularów, wręczy nam mandat, który wynosi 1,5 tys. zł. Tyle właśnie trzeba zapłacić za jazdę bez uprawnień - a właśnie tak to jest kwalifikowane. Dodatkowo można się narazić na dalsze koszty - skoro kierowca nie ma uprawnień, to nie może kontynuować jazdy. Czasem konieczne jest więc wezwanie lawety. W skrajnych przypadkach rażącego naruszenia przepisów policjant może skierować sprawę do sądu - tam najwyższy wymiar kary wynosi już 30 tys. zł.

Szczególną uwagę na kody powinni zwrócić kierowcy, którzy jeżdżą naprzemiennie w okularach i soczewkach kontaktowych. Jeśli w rubryce 12 znajduje się kod 01.01, to za jazdę w soczewkach grozi mandat. Do używania ich wymiennie z okularami kwalifikuje tylko kod 01.06.

Obecnie w Polsce nie ma oczywiście obowiązku wożenia ze sobą dokumentu prawa jazdy, ale także w jego elektronicznej formie, którą ewentualnie będzie sprawdzał funkcjonariusz, znajdują się rzecz jasna informacje o ograniczeniach. Tak samo są one widoczne w aplikacji mObywatel i zakładce mPrawo jazdy.

Kobieta za kierownicą ciężarówki. Brigitte jeździ od 30 lat Deutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas