W maju przy drogach wyrosną nowe znaki. Co oznaczają żółte ograniczenia?

Żółte znaki stają przy polskich drogach okresowo. W maju pojawi się ich znacznie więcej. O czym informują?

Żółte znaki z symbolem czołgu lub pojazdu opancerzonego pojawiają się co jakiś czas na polskich drogach. Mają one bezpośredni związek z przeprowadzanymi regularnie międzynarodowymi ćwiczeniami wojskowymi, w których udział biorą wojska z różnych państw. Znaki formalnie opisywane literą W i cyframi od 1 do 7 to informacje dla żołnierzy. 

Żółte znaki - gdzie je stawiają

Na początku trasy wykorzystywanej przez pojazdy wojskowe oraz tuż przed obiektami mostowymi leżącymi na trasie przejazdu. Umieszcza się je w odległości do 100 m przed przyczółkiem mostu oraz początkiem tunelu.

Reklama

Kogo dotyczą żółte znaki?

Znaki, oznaczone w kodeksie drogowym literą W i symbolami od W-1 do W-7, są dodatkowymi znakami dla kierujących pojazdami wojskowymi. Kierowcy samochodów osobowych i ciężarowych nie muszą zwracać na nie szczególnej uwagi.

Żółte znaki - co oznaczają

Żółte znaki informują o klasie obciążenia mostów oraz szerokości i wysokości tunelu. Dzięki nim żołnierze wiedzą, czy mogą skorzystać z danej przeprawy.

Widząc takie oznakowanie przy drodze, należy zachować większą ostrożność, ponieważ w każdej chwili możemy spotkać na drodze pojazdy wojskowe, które muszą się stosować do ogólnych zasad ruchu drogowego. Nie są zatem pojazdami uprzywilejowanymi, jeśli nie używają w czasie przejazdu sygnałów dźwiękowych i świetlnych.

Rodzaje żółtych znaków "W"

Znaki te mają kształt koła o wymiarach 40 cm dla znaków wskazujących klasę obciążenia mostu o ruchu jednokierunkowym i 60 cm dla znaków wskazujących klasę obciążenia mostu o ruchu dwukierunkowym.

  • W-1: klasa obciążenia mostu o ruchu jednokierunkowym
  • W-2: klasa obciążenia mostu o ruchu dwukierunkowym
  • W-3: klasa obciążenia mostu o ruchu jednokierunkowym dla pojazdów kołowych i gąsienicowych
  • W-4: klasa obciążenia mostu o ruchu dwukierunkowym dla pojazdów kołowych
  • W-5: klasa obciążenia mostu o ruchu dwukierunkowym dla pojazdów gąsienicowych
  • W-6: szerokość mostu lub środka przeprawowego
  • W-7: wysokość skrajni pionowej na moście lub w tunelu
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: znaki drogowe | drogi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy