Nowa naklejka na szybę od 4 maja. Kto musi ją mieć i jaki mandat za jej brak?

Nowa naklejka na szybę zaczyna obowiązywać 4 maja. Chodzi o wzór naklejki umożliwiającej wjazd do Stref Czystego Transportu. Za wjazd do strefy bez naklejki grozi mandat w wysokości 500 zł.

Nowa naklejka na szybę od 4 maja. Kto musi ją mieć i jaki mandat za jej brak?
Nowa naklejka na szybę od 4 maja. Kto musi ją mieć i jaki mandat za jej brak?Interia.plInformacja prasowa (moto)

Nowa naklejka na szybę od 4 maja

Kiedy ogłoszono wprowadzenie naklejek pozwalających na wjazd do stref czystego transportu, jako pierwsi informowaliśmy o problemie, jaki to rodzi. Zgodnie z założeniami ustawy o elektromobilności, każda gmina będzie mogła sama ustalić czy i jaką strefę chce wyznaczyć, a także określić, jakie pojazdy spalinowe, mogą do niej wjeżdżać. Rodziło to oczywisty absurd, ponieważ oznaczało, że kierowcy będą zobowiązani do posiadania stosownej naklejki, wydanej przez każdą gminę, do jakiej zamierzają wjechać. Na szczęście ostateczny wzór naklejki rozwiązuje ten problem.

Ministerstwo poinformowało że rozporządzenie, a przede wszystkim projekt nalepki oznaczającej pojazd uprawiony do wjazdu do strefy czystego transportu podlegał szerokim uzgodnieniom.

Nowa naklejka na szybę - wzór

Uwagi do przedstawionego projektu zgłaszali zarówno samorządowcy, jak i organizacje branżowe zainteresowane elektromobilnością. W trakcie konsultacji został zaproponowany nowy wzór nalepki, który uwzględnił rok produkcji pojazdu, rodzaj paliwa, nazwę gminy i nr rejestracyjny.

Zgodnie z projektem rozporządzenia dostępnym na stronach RCL nalepka ma mieć wzór ośmiokąta w kolorze zielonym. Na górze znajdować się ma informacja z rokiem produkcji pojazdu. Poniżej po lewej stronie znajdować się będzie z kolei oznaczenie odpowiadające rodzajowi paliwa, jakim jest napędzany pojazd. Przykładowo dla  benzyny określono znak P; dla oleju napędowego - D; mieszanki (paliwo-olej) - M; gazu płynnego (propan-butan) - LPG; gazu ziemnego sprężonego (metan) - CNG; wodoru - H; a dla pojazdu zasilanego energią elektryczną - EE. W dolnej połowie nalepki będzie z kolei uwidoczniony numer rejestracyjny pojazdu.

Dzięki wprowadzonym zmianom posiadacze nisko i zeroemisyjnych pojazdów, którzy nie mają specjalnych tablic, będą mogli wjeżdżać do stref w całej Polsce. Łatwiej będzie też posiadaczom aut, które zostaną uznane za dopuszczone do wjazdu w różnych gminach w Polsce - jeśli ich pojazd będzie spełniał wymagania z innej gminy, która wydała naklejkę. Będzie to możliwe do stwierdzenia na podstawie roku produkcji lub rodzaju paliwa. Na projekcie znalazł się symbol znaku oznaczającego strefę czystego transportu, aby była ona bardziej czytelna.

Innymi słowy, kierowcy będą musieli zaopatrzyć się tylko w jedną naklejkę, wydaną przez urząd właściwy dla ich miejsca zamieszkania. Natomiast gdy pojadą do innej gminy, która może mieć inne zasady określające wjazd do stref czystego transportu na podstawie danych z naklejki, służby będą mogły określić, czy dany pojazd spełnia wymogi obowiązujące na terenie danej gminy.

Ile kosztuje naklejka pozwalająca na wjazd do stref czystego transportu

Nalepka umieszczana będzie w lewym dolnym rogu przedniej szyby pojazdu. Sposób wydawania naklejek określi z kolei rada gminy w uchwale, w której ustanowi strefę czystego transportu. Ministerstwo przypomniało, że zgodnie z ustawą o elektromobilności, pojazdy którymi poruszają się osoby niepełnosprawne, są zwolnione od zakazu wjazdu do strefy czystego transportu. Przewiduje ona też maksymalny koszt za wydanie takiej nalepki w wysokości 5 zł.

Obowiązująca ustawa o elektromobilności upoważnia gminy do tworzenia stref czystego transportu na swoim terenie. Do tej pory jednak żadna z takich stref nie powstała. Pierwsza ma pojawić się na przełomie roku w Krakowie.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas