Tymi pojazdami nie możesz wjeżdżać na autostradę. Grozi za to wysoki mandat

W kodeksie drogowym znajdziemy jasne informacje, jakimi pojazdami można się poruszać po autostradach i drogach szybkiego ruchu. Jednak zdarza się, że kierowcy nie przestrzegają tych przepisów, stwarzając zagrożenie na drodze. Sprawdzamy, co grozi za popełnienie takiego wykroczenia.

Nie każdym pojazdem można wjechać na autostradę
Nie każdym pojazdem można wjechać na autostradęANDRZEJ ZBRANIECKIEast News

Autostrady i drogi ekspresowe zgodnie z obowiązującymi przepisami należą do dwóch najwyższych klas dróg publicznych. Aktualnie obowiązujące limity prędkości na takich odcinkach dróg wynoszą kolejną 140 km/h i 120 km/h.

Drogi szybkiego ruchu - czego nie można robić?

Dlatego w celu zapewnienia bezpieczeństwa dla wszystkich uczestników ruchu, na takich trasach obowiązuje szereg zasad, których kierowcy muszą przestrzegać. Należy do nich zakaz zatrzymywania się poza wyznaczonymi miejscami, a także zakaz cofania i zawracania.

Jakie pojazdy mogą wjechać na autostradę i drogę ekspresową?

Wspomniane wyżej odcinki to drogi publiczne, ale to nie oznacza, że mają do nich dostęp wszystkie pojazdy. Prawo o ruchu drogowym precyzuje, że autostrady i drogi ekspresowe są przeznaczone wyłącznie dla ruchu pojazdów samochodów, za wyjątkiem czterokołowców. Do tej kategorii możemy zaliczyć quady i mikrosamochody (pojazdy samochodowe inne).

Przepisy precyzują, że w przypadku autostrady jest to droga przeznaczona dla pojazdów, które na równej, poziomej jezdni mogą rozwinąć prędkość co najmniej 40 km/h, w tym również podczas ciągnięcia przyczep. W tym przypadku warto nadmienić, że jest to minimalna prędkość, z jaką musi się poruszać po autostradzie samochód lub motocykl.

Jakie pojazdy nie mogą wjeżdżać na autostradę i drogę ekspresową?

Zakaz wjazdu na trasę szybkiego ruchu dotyczy również motorowerów oraz skuterów z silnikiem o pojemności do 50 cm3. Wspomniane ograniczenie nie dotyczy popularnych motocykli i skuterów o pojemności 125 cm3, którymi mogą się poruszać posiadacze prawa jazdy kat. B posiadające uprawnienia od co najmniej trzech lat. Pojazdy wolnobieżne, zaprzęgowe, ciągniki rolnicze, rowery, a także hulajnogi elektryczne nie mogą się pojawić na takiej drodze.

Warto pamiętać, że zakaz obejmuje wszystkie odcinki dróg szybkiego ruchu, a w szczególności te w miastach. Często zapominają o tym kierowcy jednośladów oraz traktorów, którzy chcą skrócić sobie drogę korzystając pobocza lub pasa awaryjnego.

Jazda nieuprawnionym pojazdem drogą szybkiego ruchu - jaki mandat?

Aktualnie obowiązujący taryfikator przewiduje mandat dla kierowców, którzy wjadą na drogę ekspresową lub autostradę pojazdem, który nie jest przeznaczony do ruchu po takich odcinkach. W takim przypadku mandat wynosi 250 złotych. Warto mieć na uwadze zagrożenie, jakie można spowodować pojawiając się na drodze szybkiego ruchu. Nieprzestrzeganie przepisów może doprowadzić do tragicznego w skutkach karambolu.

***

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas