Reklama

Tymi pojazdami nie możesz wjeżdżać na autostradę. Grozi za to wysoki mandat

W kodeksie drogowym znajdziemy jasne informacje, jakimi pojazdami można się poruszać po autostradach i drogach szybkiego ruchu. Jednak zdarza się, że kierowcy nie przestrzegają tych przepisów, stwarzając zagrożenie na drodze. Sprawdzamy, co grozi za popełnienie takiego wykroczenia.

Autostrady i drogi ekspresowe zgodnie z obowiązującymi przepisami należą do dwóch najwyższych klas dróg publicznych. Aktualnie obowiązujące limity prędkości na takich odcinkach dróg wynoszą kolejną 140 km/h i 120 km/h.

Drogi szybkiego ruchu - czego nie można robić?

Dlatego w celu zapewnienia bezpieczeństwa dla wszystkich uczestników ruchu, na takich trasach obowiązuje szereg zasad, których kierowcy muszą przestrzegać. Należy do nich zakaz zatrzymywania się poza wyznaczonymi miejscami, a także zakaz cofania i zawracania.

Jakie pojazdy mogą wjechać na autostradę i drogę ekspresową?

Wspomniane wyżej odcinki to drogi publiczne, ale to nie oznacza, że mają do nich dostęp wszystkie pojazdy. Prawo o ruchu drogowym precyzuje, że autostrady i drogi ekspresowe są przeznaczone wyłącznie dla ruchu pojazdów samochodów, za wyjątkiem czterokołowców. Do tej kategorii możemy zaliczyć quady i mikrosamochody (pojazdy samochodowe inne).

Reklama

Przepisy precyzują, że w przypadku autostrady jest to droga przeznaczona dla pojazdów, które na równej, poziomej jezdni mogą rozwinąć prędkość co najmniej 40 km/h, w tym również podczas ciągnięcia przyczep. W tym przypadku warto nadmienić, że jest to minimalna prędkość, z jaką musi się poruszać po autostradzie samochód lub motocykl.

Jakie pojazdy nie mogą wjeżdżać na autostradę i drogę ekspresową?

Zakaz wjazdu na trasę szybkiego ruchu dotyczy również motorowerów oraz skuterów z silnikiem o pojemności do 50 cm3. Wspomniane ograniczenie nie dotyczy popularnych motocykli i skuterów o pojemności 125 cm3, którymi mogą się poruszać posiadacze prawa jazdy kat. B posiadające uprawnienia od co najmniej trzech lat. Pojazdy wolnobieżne, zaprzęgowe, ciągniki rolnicze, rowery, a także hulajnogi elektryczne nie mogą się pojawić na takiej drodze.

Warto pamiętać, że zakaz obejmuje wszystkie odcinki dróg szybkiego ruchu, a w szczególności te w miastach. Często zapominają o tym kierowcy jednośladów oraz traktorów, którzy chcą skrócić sobie drogę korzystając pobocza lub pasa awaryjnego.

Jazda nieuprawnionym pojazdem drogą szybkiego ruchu - jaki mandat?

Aktualnie obowiązujący taryfikator przewiduje mandat dla kierowców, którzy wjadą na drogę ekspresową lub autostradę pojazdem, który nie jest przeznaczony do ruchu po takich odcinkach. W takim przypadku mandat wynosi 250 złotych. Warto mieć na uwadze zagrożenie, jakie można spowodować pojawiając się na drodze szybkiego ruchu. Nieprzestrzeganie przepisów może doprowadzić do tragicznego w skutkach karambolu.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przepisy ruchu drogowego

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy