Reklama

Czy wyprzedzanie z prawej strony na drodze szybkiego ruchu jest dozwolone?

Zdaniem wielu kierowców wyprzedzanie prawym pasem jest dozwolone, ale tylko w terenie zabudowanym. A co z wyprzedzaniem z prawej strony na drogach szybkiego ruchu - autostradach i drogach ekspresowych? Ta wiedza nie jest już tak powszechna, a tymczasem przepisy są jednoznaczne.

Czym jest pas ruchu? Definicja

Zanim przejdziemy do przepisów dotyczących wyprzedzania z prawej strony, przypomnijmy sobie podstawowe zasady. Takie jak definicja pasa ruchu. Jest to: 

Wynika stąd, że pas może być oznaczony znakami (chodzi tu głównie o znaki pionowe, linie na jezdni), ale nie musi. Jeżeli na jezdni nie są oznaczone pasy ruchu, ale jej szerokość pozwala na równoległe poruszanie się dwóch rzędów pojazdów wielośladowych, to taka jezdnia ma dwa pasy ruchu. Obowiązkiem kierującego jest wyobrazić sobie ich przebieg i zajmować tylko jeden pas. No i nie jechać bez potrzeby lewym pasem, a tym bardziej "okrakiem" po dwóch pasach jednocześnie.

Reklama

To przypomnienie będzie potrzebne do zrozumienia dalszych kwestii dotyczących wyprzedzania z prawej strony.

Czy wolno wyprzedzać na drodze bez pasów ruchu?

Ten zakaz wynika z obawy, że nie każdy kierowca potrafi dokładnie wyobrazić sobie przebieg niewyznaczonych pasów ruchu i może zboczyć z zajmowanego pasa, zajeżdżając drogę wyprzedzającemu.

Zapamiętajcie: Brak na jezdni wymalowanych linii wyznaczających pasy ruchu oznacza automatycznie zakaz wyprzedzania z prawej strony. Dotyczy to zarówno jezdni jednokierunkowych, jak i dwukierunkowych:

Czasami zdarza się, że na drogach dwujezdniowych nie ma wyznaczonych pasów na jezdni. Najczęściej ma to miejsce okresowo, po remoncie nawierzchni. W takim przypadku też nie wolno wyprzedzać z prawej strony:

Czy wolno wyprzedzać prawym pasem na drogach szybkiego ruchu?

Wyprzedzanie z prawej strony jest natomiast dozwolone na jezdniach kierunkowych z wyznaczonymi pasami ruchu. Dotyczy to zarówno tradycyjnej jezdni jednokierunkowej, jak i drogi dwujezdniowej, złożonej z dwóch jezdni jednokierunkowych, każdej dla przeciwnego kierunku ruchu. Chodzi tu także o drogi szybkiego ruchu - ekspresowe i autostrady:

Warto jednak zaznaczyć, aby do wyprzedzania z prawej strony na drogach szybkiego ruchu, podchodzić bardzo ostrożnie. Jeśli już się na taki manewr zdecydujemy, należy bezwzględnie stosować zasadę ograniczonego zaufania. Dlaczego? Popatrzcie na kolejny rysunek:

Kierowca czerwonego samochodu, poruszający się prawym pasem, postanawia wyprzedzić pojazdy na lewym pasie z prawej strony. Na tej jezdni jest to dozwolone. W tym samym czasie jadący lewym pasem kierowca niebieskiego auta dostrzega w lusterku pędzący za nim zielony samochód. Postanawia ułatwić mu wyprzedzanie i zjechać na prawy pas. Tyle tylko, że zapomina spojrzeć w lusterko, nie spodziewa się, że z prawej strony wyprzedza go inny pojazd. No i zderzenie gotowe!

Wyprzedzając z prawej strony bądźcie więc czujni i przygotowani do awaryjnego manewru.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przepisy ruchu drogowego | autostrady | drogi ekspresowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy