Reklama

Czy można zawracać z lewego pasa? Odpowiedź wcale nie jest oczywista

Zawracanie na pasie do skrętu w lewo to powszechny manewr, ale wielu kierowców ma wątpliwości, czy jest zgodny z przepisami. Sprawdzamy, co na ten temat mówią obowiązujące przepisy.

Zawracanie z lewego pasa może być wykroczeniem

Nawet dla doświadczonych kierowców niektóre manewry stanowią poważny problem. Jedną z takich kwestii jest zawracanie na skrzyżowaniu z pasa przeznaczonego do skrętu w lewo. Wielu kierujących ma wątpliwości, czy w takim miejscu powinno się zwracać. Dlatego warto spojrzeć, co mówią na ten temat obowiązujące przepisy.

Wielu kierowców korzysta z pasa do skrętu w lewo, żeby wykonać manewr zawracania. Jednak nie zawsze jest to zgodne z prawem. Istnieją skrzyżowania, na których dopuszcza się wykonywanie takiego manewru, ale w wielu miejscach nie wolno tego robić. Wielu kierowców zupełnie nieświadomie popełnia to wykrocznie.

Reklama

Zawracanie - kiedy jest możliwe?

Najpierw warto skoncentrować się na oznakowaniu poziomym. Jak wynika z par. 87 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych:

Na tej podstawie powyższego stwierdzenia można określić, że zawracanie na pasie do skrętu w lewo jest możliwe w następujących przypadkach:

  • namalowana na nawierzchni strzałka prowadzi w lewo (znak P-8b), a dodatkowo kierowca zajmuje skrajny lewy pas,
  • na jezdni widnieje znak P-8c, czyli strzałka przeznaczoną stricte do zawracania,
  • na skrzyżowaniu ze światłami znajduje się sygnalizator kierunkowy ze strzałką informującą o możliwości zawrócenia.

Zawracanie - kiedy nie można?

Warto przy okazji przypomnieć sobie, w jakich sytuacjach nie można zawracać na skrzyżowaniu z pasem do skrętu w lewo. Pierwszą, najbardziej oczywistą sytuacją jest skrzyżowanie ze znakiem B-23 (zakaz zawracania). Jeśli zobaczymy taki znak, możemy zapomnieć o zawracaniu w tym miejscu.

Ponadto zawracanie jest zabronione na skrzyżowaniach, gdzie sygnalizator kierunkowy pokazuje wyłącznie możliwość skręcenia w lewo (tylko strzałka w poziomie). Zawracanie nie jest możliwe w miejscach, gdzie do skrętu w lewo wyznaczono co najmniej dwa pasy ruchu i nie poruszamy się pasem skrajnym.

Zakaz zawracania obowiązuje również na mostach, w tunelach, na drogach szybkiego ruchu, a także na pasach ruchu oddzielonych podwójną linią ciągłą.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przepisy ruchu drogowego

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy