Tunel na Zakopiance otwarty. Co w nim wolno, a co jest zabronione?

Tunel na Zakopiance został otwarty dla ruchu. Z tej okazji warto sobie przypomnieć przepisy obowiązujące w tunelach. które są bardziej restrykcyjne niż podczas jazdy po drogach. Dlatego tak ważne jest, by wiedzieć, jaki odstęp w tunelu należy zachować między pojazdami, z jaką prędkością można się w nim poruszać i jakie manewry są bezwzględnie zabronione.

Odstęp, wyprzedzanie i jazda w tunelu - podstawowe zasady

Wymienione niżej przepisy zaczynają obowiązywać w momencie wjazdu do tunelu i należy ich przestrzegać aż do wyjazdu z niego. Sygnałem, że rozpoczyna się jazdę w tunelu, jest znak D-37, który musi być ustawiony maksymalnie 50 m od wjazdu.

Przed nowymi tunelami montuje się również tablice cyfrowe. Zielona strzałka oznacza możliwość wjazdu, z kolei czerwony krzyż informuje o bezwzględnym zakazie wjazdu do tunelu. Drugi z wymienionych symboli może pojawić się w trakcie awarii lub po wypadku.

Z kolei znak D-38, sygnalizujący zakończenie tunelu, stać musi w odległości do 50 m od wyjazdu. Jego ominięcie jest równoznaczne z zakończeniem jazdy w tunelu oraz wygaśnięciem przepisów w nim obowiązujących. 

Reklama

Zgodnie z przepisami (art. 19 §4 ustawy Prawo o ruchu drogowym) podczas jazdy tunelem o długości przekraczającej 500 m i poza obszarem zabudowanym, należy zachować odstęp wynoszący:

  • minimum 50 m od kolejnego samochodu, jeśli prowadzi się autobus lub pojazd o DMC nieprzekraczającej 3,5 t;
  • minimum 80 m, jeśli jedzie się pojazdem o specyfikacji innej niż wymieniona powyżej.

Te zasady obowiązują tylko poza obszarem zabudowanym. Powyższe regulacje dotyczące odstępu nie obowiązują w tunelu w terenie zabudowanym. Z kolei w przypadku wystąpienia zatoru (korek, wypadek) i konieczności zatrzymania pojazdu, należy zachować odstęp minimum 5 m.

Takie są zasady ogólne. Jednak za każdym razem należy zwracać uwagę na to, czy w tunelu nie znajduje się znak T-32. Reguluje on minimalny odstęp między pojazdami w tunelu. Jest on nadrzędny względem ogólnych przepisów i trzeba się do niego bezwzględnie stosować.

W większości przypadków obowiązuje ograniczenie maksymalnej prędkości w tunelu. Limit ten jest jednak zawsze ustalany indywidualnie. Zależy on od warunków panujących na danym odcinku. Informacja o ograniczeniu prędkości zawsze zawarta jest na znaku B-33 znajdującym się do 50 m przed wjazdem do tunelu lub wyświetlanym na tablicy cyfrowej nad jezdnią. W przypadku tunelu na Zakopiance jest to 100 km/h. Warto na to zwrócić uwagę, bowiem wcześniej na drodze ekspresowej S7 obowiązuje generalne ograniczenie do 120 km/h. Co więcej, w tunelu funkcjonuje odcinkowy pomiar prędkości.

Czy można wyprzedzać w tunelu?

Z kolei możliwość wyprzedzania w tunelu zależna jest od ustaleń zarządcy. Ewentualny zakaz zawsze wiązać się będzie z umieszczeniem przed wjazdem znaku B-25 "Zakaz wyprzedzania". 

Jeśli nie zaznaczono inaczej, możliwe jest wyprzedzanie w tunelu (oczywiście z zachowaniem maksymalnej dopuszczalnej prędkości). I tak właśnie jest w tunelu na Zakopiance.

Jakie światła włączyć podczas jazdy tunelem?

Wielu kierowców też zastanawia się, jakie światła włączać podczas jazdy w tunelu. Zgodnie z obowiązującym prawem (art. 51 ustawy Prawo o ruchu drogowym) można używać świateł do jazdy dziennej. Jednak zaleca się, aby podczas jazdy w tunelu mimo wszystko używać świateł mijania.

Wynika to z faktu, że włączenie świateł do jazdy dziennej nie uruchamia świateł pozycyjnych pojazdu. Może to zwiększyć ryzyko nieprawidłowej oceny odległości od samochodu i doprowadzić do zderzenia z nim.

Co jest zabronione podczas jazdy w tunelu?

W trakcie jazdy w tunelu nie można wykonywać kilku manewrów. Wśród nich wymienić należy:

  • zatrzymywanie się, 
  • cofanie, 
  • zawracanie. 

Wynika to z podstawowych zasad bezpieczeństwa. W przeciwieństwie do otwartej drogi, podczas jazdy tunelem nie ma możliwości ucieczki w bok, na pobocze lub trawę. Jedyną opcją jest tutaj wyjechanie po drugiej stronie tunelu.

To wszystko sprawia, że dla wszystkich uczestników ruchu priorytetem powinno być takie poruszanie się samochodem, by nie zakłócać płynnego przepływu pojazdów.

Jaki mandat grozi za nieprawidłową jazdę w tunelu?

W innym wypadku można otrzymać mandat. Zgodnie z taryfikatorem obowiązują następujące kary:

  • zawracanie w tunelu - grzywna w wysokości 200 zł oraz 5 punktów karnych;
  • cofanie - grzywna w wysokości 200 zł oraz 2 punkty karne;
  • nieuzasadnione zatrzymanie - grzywna w wysokości 200 zł oraz 1 punkt karny;
  • niewłączenie świateł podczas jazdy w tunelu - grzywna w wysokości 200 zł oraz 4 punkty karne.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: tunel na Zakopiance | przepisy drogowe

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy